Holubník bych dnes postavil jinak, říká oceňovaný chovatel holubů Ondřej Matouš
Jak by měl vypadat ideální holubník, kolik holubů chovat a měl by mít chovatel holubů tolerantní sousedy? Zeptali jsme se Ondřeje Matouše, předsedy Českého svazu chovatelů a držitele ocenění Mistr Evropy a Mistr České republiky v chovu holubů.
Už jen 2 dny! Soutěžte o zahradní traktůrek Vari RL 120H v hodnotě 100 000 Kč!
Z reportáže vyplynulo několik chovatelských rad a tipů, prověřených praxí:
- dobře funguje chovatelské zařízení chráněné ze 3 stran, s otevřenou přední částí, aby dobře větralo, doplněné voliérou (ta zabrání sedání holubů na okolní střechy a jejich znečišťování)
- minimálním počtem pro začátek chovu jsou 2 páry
- chovatelství holubů patří mezi méně finančně náročné obory, navíc, jak říkají holubáři, holubi se chovají nejen pro krásu, ale také pro užitek (holubí maso je chutné a dietní)
- holub sedá na nejvyšší místo v okolí holubníku (když se rozhodnete pro chov holubů, promluvte si se sousedy, aby věděli, s čím mají počítat, a nedocházelo ke zbytečným konfliktům)
- neopomíjejte veterinární prevenci a pravidelné očkování, aby byl váš chov po celý rok ve zdravém stavu
- jaká má být skladba jídelníčku pro to které plemeno a roční období, to se dočtete na internetu
- kroužek nasaďte včas, mezi 7. a 10. dnem života holouběte. Má totiž určitý průměr a protože holoubě velmi rychle roste, později už byste kroužek přes jeho prsty nepřetáhli
Více uslyšíte v reportáži.
Související
-
Nemáte zahradu? Jedlé byliny a květy najdete i uprostřed města!
Přímo v centru Pardubic najdete zelená místa, která nabízejí bohatý výběr zelených bylin vhodných do velikonočních pokrmů.
-
Sporýš, řepík, čechřice, lichořeřišnice. Obohaťte bylinkovou zahrádku o nové druhy
Přemýšlíte, které byliny vysadit na zahradu? Rozhlédněte se, co už vám na pozemku roste. Není totiž bylina, aby na něco nebyla.
-
Bylinky pro zdraví i jako skvělé hnojivo na kytky
Bylinkáři v květnu finišují se sběrem kopřivy, vlaštovičníku, břízy nebo smetanky lékařské. A další byliny na ně čekají. Například hloh, jitrocel, řebříček, přeslič...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.