Historie tance Pod šable i rozhovor s medvědem. Jihomoravský rok přiblíží fašank a jeho tradice
K masopustu patří fašank a k fašanku spousta tradic. V dalším vydání cyklu Jihomoravský rok jsme se věnovali typickým fašankovým maskám, šavlovému tanci a také jídlu, které nás má připravit na následující půst. Jaké jsou tradiční masopustní pokrmy? Daří se tradicím návrat i do městských částí? A jaký zájem o tradiční receptury mají žáci na jedné z gastronomických středních škol v Brně? Poslechněte si celý díl!
Související
-
Už je toho masopustu namále
Některými obcemi již prošel veselý průvod maškar, jinde teprv vyčkávají do úterka před popeleční středou. Blíží se konec masopustního období.
-
Fašanky, fašanky s černými fúsy aj Mikeš bachratý tancovať musí
K fašankovému tanci zahraje Valašská cimbálová muzika, gajdošská muzika souboru Soláň, CM Olšava, CM Strýci nebo horňácká cimbálová muzika Kubíci.
-
Pod šable! Masopust neboli fašank na jihovýchodní Moravě má podobu mužských mečových tanců
Masopust, ostatky, končiny. Času divokého nevázaného veselí, který přichází každoročně v únoru, se v Bílých Karpatech poblíž moravsko-slovenské hranice, říká fašank.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.