Herpes viry máme v sobě pořád, čekají jen na oslabený imunitní systém, říká lékařka

1. listopad 2024

Opar rtu je nepříjemné infekční onemocnění, které se většině lidí během života nevyhne. Způsobují ho herpetické viry, které v sobě nosíme a které jen čekají na svou příležitost při oslabené imunitě.

„Jedním z nejběžnějších herpetických virů je herpes simplex, který způsobuje známý opar na rtu. Velký je maximálně do velikosti pětikoruny. Určitě ale není třeba se lekat, když se objeví i jinde na těle než na rtu, nemusí to hned být pásový opar. Nejlepší je ho nechat a nestrhávat ho,“ říká lékařka Irena Kudrnovská.

Opary a oslabená imunita

Výsev oparů souvisí podle lékařky s oslabenou imunitou. „Herpes viry máme v sobě pořád, jen čekají, kdy se na nás vrhnou. Jsou součástí našeho života, ale stačí přechodné snížení imunity a opar vyrazí.“

„Opary, které se vracejí a vracejí se na stejné místo, hovoří o tom, že v té oblasti ten virus žije. Je to oportunní patogen, tedy využívá příležitosti oslabeného imunitního systému. Pravděpodobnost, že se opar rozšíří a bude dělat komplikace, je větší tehdy, pokud člověk absolvuje třeba imunosupresivní léčbu nebo má autoimunitní onemocnění. Také na to může mít vliv stres,“ popisuje Kateřina Cajthamlová.

pilulky, léky, prášky, vitamíny, placebo

Doplnit vitamíny a minerály

Známá lékařka také doporučuje hlídat si hladinu vitamínů a minerálů. „Pro imunitu jsou důležité zinek a selen, dále vitaminy skupiny B, C, D a rutin. Jakýkoli deficit v minerálních látkách a vitamínech se může projevit větší náchylností k tvorbě oparů. Ať už k těm na rtu, nebo k těm genitálním.“

Dalším z herpetických virů je herpes zoster, který způsobuje pásový opar. „Je to herpetický DNA virus. Má tendenci přežívat v organismu podél páteře a vyseje se ve chvíli, kdy dojde k poklesu imunity, třeba pokud člověk bojuje s nějakou jinou infekcí. Je potřeba posílit imunitu, zvýšit hydrataci, přidat bílkoviny, D vitamín, doléčovat jiné infekce. A pokud se vrací častěji, tak zajít na imunologii.“

Pásový opar

Co na opary funguje

  • u oparů na rtu: může pomoci propolis, vitamíny skupiny B, C, D, selen, zinek, přidat na bílkovinách a hydrataci. Pokud opary recidivují, zajít na kožní, brát antivirotika. Pokud opar ještě nevyrazil úplně, zkusit ho chladit.

  • u pásového oparu: posilovat imunitu, zajít na imunologii a vyhýbat se stresu.

Proč není dobré opar škrábat? Je opar dědičný? Poslechněte si rady Kateřiny Cajthamlové v pořadu Vesele a zdravě.

Spustit audio