Filmařka Ester Krumbachová promlouvá z Domu umění města Brna

9. prosinec 2021

Výstava čerpající z pozůstalosti známé osobnosti (nejen) české nové vlny se pro veřejnost otevřela 23. listopadu.

Deníky i dopisy Ester Krumbachové si mohou návštěvníci prohlédnout a pročíst v prostorách Domu umění města Brna. Ze zdí se k nim budou snášet slova z filmů, na kterých Krumbachová spolupracovala či z audiovizuálních děl současných umělců, kteří se její osobností inspirovali.

Eliška Kánská provede posluchače výstavou. Komentuje jednotlivé prvky a díky rozsáhlé pozůstalosti také poodkrývá osobnost Ester Krumbachové. Posluchač ale dostává i možnost nahlédnout do zákulisí prostřednictvím rozhovoru s kurátorkami výstavy – Edit Jeřábkovou a Kateřina Svatoňovou, které se pozůstalostí Ester zabývají už několik let.

V reportáži je také představen projekt, díky kterému si návštěvníci mohou v brněnském Domě umění i adoptovat opuštěnou kočku. Nejen tímto prvkem zůstává odkaz Ester Krumbachové, rodačky z Brna, stále živý.

Výstavu je možné si prohlédnout až do 6. března 2022.

autor: Eliška Kánská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...