Filmařka Ester Krumbachová promlouvá z Domu umění města Brna

9. prosinec 2021

Výstava čerpající z pozůstalosti známé osobnosti (nejen) české nové vlny se pro veřejnost otevřela 23. listopadu.

Deníky i dopisy Ester Krumbachové si mohou návštěvníci prohlédnout a pročíst v prostorách Domu umění města Brna. Ze zdí se k nim budou snášet slova z filmů, na kterých Krumbachová spolupracovala či z audiovizuálních děl současných umělců, kteří se její osobností inspirovali.

Eliška Kánská provede posluchače výstavou. Komentuje jednotlivé prvky a díky rozsáhlé pozůstalosti také poodkrývá osobnost Ester Krumbachové. Posluchač ale dostává i možnost nahlédnout do zákulisí prostřednictvím rozhovoru s kurátorkami výstavy – Edit Jeřábkovou a Kateřina Svatoňovou, které se pozůstalostí Ester zabývají už několik let.

V reportáži je také představen projekt, díky kterému si návštěvníci mohou v brněnském Domě umění i adoptovat opuštěnou kočku. Nejen tímto prvkem zůstává odkaz Ester Krumbachové, rodačky z Brna, stále živý.

Výstavu je možné si prohlédnout až do 6. března 2022.

autor: Eliška Kánská
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.