Doporučují čokoládu z česneku, našli mu i patrona
Česnek pomáhá proti stárnutí, snižuje váhu i cholesterol. Prostě: „Všechno je na něco, česnek je na všechno.“
Co začalo v roce 2001 jako legrace pro pár fanoušků aromatické rostliny, dosahuje po patnácti letech rozměrů, které ani otcové zakladatelé nepředvídali. František Hrňa a Miloslav Hrdý z Buchlovic začali pořádat Festival česneku na zámku, aby povzbudili pěstitele z Česka k boji proti čínské surovině nevalné kvality.
„Oba jsme intenzivní konzumenti česneku, jehož pěstování má u nás na Moravském Slovácku tradici. Bylo nám líto, že domácí produkce klesá a v obchodech jsou plné regály nekvalitního čínského česneku, který moravskou produkci ekonomicky ničil,“ vysvětluje počátky činnosti sdružení Českomoravský česnek Miloslav Hrdý.
Zároveň sdružení upozorňuje na pozitiva, která konzumace česneku přináší: kromě známého afrodisiakálního účinku podle nich česnek zlepšuje náladu, zpomaluje stárnutí, zlepšuje metabolismus železa, snižuje hmotnost, odstraňuje alergie, snižuje cholesterol, chrání před cukrovkou a je účinný i proti bradavicím a kuřím okům.
K humorněji laděnému festivalu, který má na programu řadu veselých soutěží a aktivit, před několika lety přibyl i serióznější podnik. V úterý 23. února se tak v Buchlovicích odehraje už čtvrtý ročník celonárodního semináře o česneku, který je určený všem, kdo se pěstování českých odrůd věnují.
„Kromě seminářů o tom, jak o česnek pečovat, jak jej hnojit a řešit různá onemocnění, je připraven například seminář o dotačních možnostech pro zemědělce. Pozvaní odborníci umí pěstitelům poradit, jak na dotace dosáhnout a pomohou jim leccos zařídit,“ upozorňuje František Hrňa.
Našli česneku svatého patrona
Ani odborný seminář se ale neobejde bez obvyklé legrace, která akce sdružení Českomoravský česnek provází. „Představíme jim například svatého Onufria, patrona česnekářů. Pomohl nám ho najít náš kamarád pan farář Rudolf Chmelař z Buchlovic, který přišel s historkou, jak svatý Onufrius odešel na poušť a žil tam 60 let. Pravděpodobně tam našel nějaké kořínky jako je třeba medvědí česnek a to ho jistě udrželo tak dlouho ve formě,“ popisuje Hrdý, jak přišel česnek ke svému patronovi.
Účastníci semináře také budou mít možnost ochutnat česnekové perníčky nebo česnekovou čokoládu. „Žena z ní dělá kuličky a posypává je kokosem, je to výborné,“ prozrazuje v rozhovoru s Marcelou Antošovou Hrňa. Oba propagátoři této zdravé plodiny také na závěr celého rozhovoru zazpívali jednu sloku z česnekové hymny. Tedy jedné z mnoha, které sami hymnami ustanovili.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.