Dobrovolníci v Brně pomáhali Lékařům bez hranic mapovat odlehlé oblasti, do kterých míří humanitární pomoc

Při plánování humanitárních akcí se Lékaři bez hranic často neobejdou bez pomoci dobrovolníků. Ti pro ně v rámci projektu Missing Maps vytvářejí plány oblastí, které do té doby nebyly zmapovány. Zdravotníci pak díky jejich práci dokáží rychleji zasáhnout v postižené oblasti. Naposledy se zhruba padesátičlenná skupina sešla při mapování v Brně.

„Do měsíce by měl začít projekt v Čadu. A je potřeba zmapovat tamní území. Je to rozděleno do několika velkých mapovacích projektů a my bychom měli jeden z nich zvládnout.”

Brněnský mapathon s CleverMaps

Radim Štampach z Geografického ústavu Masarykovy univerzity organizuje v Brně mapování pravidelně. S dobrovolníky se potkávají většinou každý měsíc. „Když někam přijedete na misi, musíte vědět kolik léků přivést, kam je rozvést a koho naočkovat. V daných oblastech nejsou většinou mapy a evidence obyvatelstva je poměrně vágní a jenom v odhadech. Proto se mapování omezuje na ty nejdůležitější prvky jako silnice, samotné vesnice a také jednotlivé budovy.”

Brněnský mapathon s CleverMaps

Úplně poprvé si mapování přišla vyzkoušet Kateřina Fischerová. “Zatím jsem stihla zobrazit jeden domeček na mapě. Cíl je zmapovat oblast o velikosti asi pěti fotbalových hřišť a asi sto domečků. „Začátečníci mapují tím nejjednodušším možným způsobem. Potřebují pouze webový prohlížeč.“ Naopak Tomáš Kovanda chodí mapovat pravidelně. „Mně se po tom prvním mapathonu zalíbilo, že to je jednoduchá možnost, jak efektivně reálně pomoci.”

„Naše česká komunita pořádá nejvíc mapathonů v poměru k počtu dobrovolníků. V červnu 2018 bylo oznámeno, že 800 maperů zmapovalo za dva roky 410 000 budov a 14 000 km silnic. Práce je hodně, aktuálně je zmapováno asi 5 % území, které by lékaři bez hranic potřebovali zmapovat,” vysvětluje Radim Štampach.

Do mapování se kromě Brna mohou lidé zapojit třeba v Praze, Ostravě nebo Olomouci.

autor: Ivana Chatrná
Spustit audio

Související