Dnes velký pohodář, dříve záškolák a rebel – to je zpěvák, textař, kytarista a hlavně táta a dědeček Petr Fiala
V patnácti začal psát podle vlastních slov trapné povídky a básničky, v 19 založil kapelu s názvem Slepé střevo a muzice zůstal věrný celý život. Hostem Na pohovce Jožky Kubáníka byl frontman skupiny Mňága a Žďorp Petr Fiala.
Dnes velký pohodář, dříve záškolák a rebel. To v rozhovoru potvrzuje zpěvák kapely Mňága a Žďorp Petr Fiala. O návodu na životní pohodu říká: „Já jsem takový zdaleka nebyl. Byl jsem prostě cholerik, blázen a pořád to v sobě mám. Ale jinak jsem fakt úplně klidný. Může to být i tím, že jsem přestal číst noviny, už snad 20 let jsem je neviděl. A doporučuji všem, aby si zkusili jeden den bez informací a budou žasnout, jak je svět krásný a úplně jiný.“
A jaký byl jako dítě? Na to se smíchem odpovídá: „Na to mám takovou oblíbenou historku, že když se mě děti ptají, jak se mi dařilo ve škole, tak já jim říkám: „Děti, mluvíte s týpkem, který šel poprvé za školu druhý týden v první třídě.“ Pamatuji si to jako dneska.“ Dodává, že měl na své i pozdější záškoláctví spoustu fíglů, aby mu to prošlo. A některé dokonce prozrazuje.
Ačkoli v mládí nevěděl, čím vlastně chce být, život ho zavedl k muzice. V 19 letech založil kapelu Slepé střevo, následovala skupina Happyend a poté Mňága a Ždorp, se kterou zažil dobu největší popularity a slávy. V muzice i životě byl a stále je svobodomyslným rebelem, který „za totáče“ odmítal dávat texty písní ke schvalování, za vystupování s kapelou až do listopadu 1989 nebral peníze, odmítl jít k volbám nebo na vojnu, kdy se raději nechal zavřít do blázince.
Po pádu režimu ale přišla doba vzestupu a velké popularity kapely Mňága a Žďorp: „To jsem úplně zíral. My jsme měli tehdy asi dva nebo dva a půl roku každý koncert vyprodaný. Byla to nádhera, fakt absolutně nic jsme na tom nevydělali, ale bylo to fantastický. Prostě ty zkušenosti a zážitky jsou nepřenosné a opravdu každé kapele bych přál, aby jeden rok hrála ty samé písníčky pro sedm lidí a druhý rok pro 4000.“
Jak prožíval svůj první koncert? Proč celou základní školu tvrdil, že chce být kominíkem, i když to nebyla pravda? Kdy se mu nejlépe píšou texty a z čeho v nich vychází? A jaký je dědeček? Pohodový rozhovor o muzice i životě se zpěvákem, textařem, kytaristou, spisovatelem a hlavně tátou a dědečkem Petrem Fialou si můžete poslechnout v záznamu.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Ne vším, čím jsem byl, jsem byl rád, říká se smíchem čerstvý sedmdesátník Ivan Hlas
Na rozhlasovou pohovku Jožky Kubáníka tentokrát usedl český písničkář a hudebník Ivan Hlas, originální muzikant i člověk. Jeho písničky se hrají na pódiích i u táboráku.
-
Zdeněk Rytíř při psaní textů chtěl mít klid, pískací hračky házel do bazénu, říká jeho žena Helena
Další povídání Na pohovce Jožky Kubáníka patří vzpomínkám na geniálního textaře Zdeňka Rytíře. Poslechněte si, co o něm prozradila jeho manželka Helena.
-
V Mongolsku jsem si koupil čínský dolar, možná i proto jsem měl v životě štěstí, říká Karel Vágner
Má mimořádný dar: rozpoznat hit a taky ho napsat. Je autorem nejprodávanějšího českého hitu Holky z naší školky. Hostem na Pohovce Jožky Kubáníka byl Karel Vágner.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka