V životě je důležité být aktérem, ne kibicem. Netroufám si ale nikomu nic doporučovat, říká Michal Horáček

Největší audioportál na českém internetu

Michal Horáček | Foto: Agáta Nezbedová, Český rozhlas

Rozhovor Jožky Kubáníka s Michalem Horáčkem

Úspěšný podnikatel, básník, textař, spisovatel, antropolog s červeným diplomem, producent nebo novinář. Tím vším je Michal Horáček, který přijal pozvání k rozhovoru Na pohovku Jožky Kubáníka.

Spolu s Petrem Hapkou vytvořil spoustu nezapomenutelných písniček, má kovovou slepici s odklápěcí hlavou na vzkazy od diváků, studoval vysokou školu ve věku, kdy byl starší než někteří jeho profesoři. Řeč je o Michalu Horáčkovi, který se v rozhovoru podělil o část svých životních zkušeností, zážitků a pohledu na svět.

Potvrdil třeba své krédo, že je zásadní být v životě aktérem, ne jen přihlížejícím. „Když si představíte, jak hrají chlapi v hospodě mariáš, tak oni jsou ti aktéři. A ti, co jsou okolo a jen tak občas o tom mluví, tak to jsou kibicové. A já jsem nechtěl nikdy stát okolo těch aktérů, to bych tam radši nebyl,“ vysvětluje význam tohoto slova a doplňuje, že je pro něj také v životě důležité posunovat se postupně za hranice svých možností, což chce velkou pracovitost, ale hlavně štěstí.

„Každý nemáme stejný díl štěstí. Nemůžete ovlivnit to, jestli se potkáte se správným člověkem ve správný čas na správném místě. A tak musíme být pilní, ale současně mít pokoru vůči tomu, že holt to štěstí mít nebudeme,“ říká Michal Horáček a hned dodává, že právě tady je důležité být aktérem svého života: „ V takovém případě nesmutněte. Vězte, že jste udělali dobře, že jste šli do něčeho naplno a že jste byli těmi aktéry svého života. A když to takto vezmete, tak ono to jednou vyjde.“ 

Povídání s Michalem Horáčkem se samozřejmě neobešlo bez vzpomínek na jeho blízké spolupracovníky a přátele, kterým byli například Petr Hapka, se kterým spolupracoval přes 30 let, nebo Hana Hegerová.

„Petr Hapka teda jako extra píli neměl,“ říká například se smíchem o svém příteli. Na paní Hegerovou prozradil pak například to, že ji nikdy neslyšel zvýšit hlas nebo že měla specifickou vůni, díky které asi vznikly písničky Vana plná fialek nebo Levandulová.

Proč bylo fascinující být u zrodu písní Petra Hapky? A proč je vzácnou památkou na Petra právě kovová slepice s odklápěcí hlavou a k čemu slouží dnes?

Ponořte se do reálného i poetického světa Michala Horáčka v záznamu rozhovoru Na pohovce Jožky Kubáníka.

Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.