Díky knize jsem si po 30 letech usadil svůj život, rekapituluje cimbalista a hudebník Dalibor Štrunc

24. březen 2023

„Svou knihu uvádím slovy: staří Valaši psali, že ti, co psali, lhali. Já jsem se ale snažil vymýšlet si v ní co nejméně. Zpětně vidím, že nic v mém životě nebyla náhoda,“ říká Dalibor Štrunc o své knize.

Nápad na napsání knihy, která nese název 30 let (nejen) písní od cimbálu byl neplánovaný. „Jako všechno v mém životě, i tohle vzniklo spontánně. Když jsme s kapelou slavili 30 let, chtěl jsem vydat dvojCD se zpěvníkem. Začal jsem k němu psát předmluvu, ale řádky mi pod rukou bobtnaly. Vzpomínal jsem, vracel se v čase a dostal se až k folklóru a ke svému dětství, ke všem osudovým setkáním se skvělými muzikanty,“ popisuje vznik publikace, která je doplněna množstvím dobových i aktuálních fotografií a zpěvníkem.

Hudební základ v rodině

Jeho současná tvorba je na pomezí folklóru a písničkářství, tvoří i scénickou hudbu pro divadelní představení. „Písnička byla u nás doma denním chlebem, když jsme někam jeli autem, zpívali jsme celou cestu. Rodiče byli velmi aktivní folkloristé, babičky zpívaly, děda hrál na akordeon. Měl jsem to ze všech stran a nebylo úniku. Myslím, že rodiče si vybíráme – já si ty své našel právě pro lásku k hudbě,“ říká Štrunc, který patří mezi přední české cimbalisty a stojí v čele kapely Cimbal Classic. Je také součástí skupiny Javory Hany a Petra Ulrychových, dále působí jako skladatel, textař, zpěvák a pedagog.

Čtěte také

V rozhovoru zavzpomínal Dalibor Štrunc i na rozhlasového hudebního redaktora Josefa Prudila. „Pepa byl takový můj druhý táta. Chodil jsem za ním s nápady, s písničkami, napsal pro nás několik zásadních textů. Vzpomínám rád na to, jak jsme si v jeho pracovně (vždy jen tajně a výjimečně) otevřeli lahvinku červeného a pak jsme poslouchali. Donesl jsem třeba naše čerstvé CD a z jeho výrazu odezíral, jestli se povedlo, nebo ne. Nikdy mě nekáral, ale naváděl. Řekl třeba: ‚Příteli, nemohlo by to být trochu jinak?‘. To byly krásné chvíle.“

Na jakém obrazu se jako dvanáctiletý objevil? A kdy se Dalibor Štrunc zamiloval do cimbálu? O tom si poslechněte v Apetýtu s Janou Kobylinskou.

Spustit audio

Související