Devadesátiletý architekt Rudiš prováděl zájemce po Lesné

15. červen 2017
Viktor Rudiš prováděl zájemce po sídlišti Lesná, které pomáhal navrhovat.

Viktor Rudiš, jeden z autorů brněnského sídliště Lesná, nedávno oslavil 90. narozeniny. Včera o tomto díle vyprávěl při procházce sídlištěm desítkám lidí.

Desítky lidí si včera přišly prohlédnout brněnské sídliště Lesná s výkladem jednoho z jeho autorů, architekta Viktora Rudiše. Ten nedávno oslavil životní jubileum - devadesáté narozeniny.

I proto Kancelář hlavního architekta města Brna zvolila za cíl červnové vycházky pro veřejnost právě Lesnou. Sídliště postavené v šedesátých letech minulého století je dodnes mezi lidmi v Brně nejoblíbenější.

„Přátelé, vítám vás na Lesné. Jsem rád, že vás přišlo tolik a doufám, že nebudete litovat,“ přivítal účastníky Rudiš.

Viktor Rudiš prováděl zájemce po sídlišti Lesná, které pomáhal navrhovat.

Procházku Lesnou s jedním z jejích tvůrců si nenechaly ujít desítky lidí. Někteří z nich na Lesné bydlí, jiní se jen zajímají o architekturu.

„Nebydlíme přímo na Lesné, bydlíme v této městské části a často sem chodíme na procházky. Je to skvělý prostor pro malé dítě, které máme a architektura nám není úplně cizí,“ poznamenal Robert Osman.

Viktor Rudiš mluvil o celkové koncepci sídliště, o velkých deskových domech, lodžiích i uměleckých dílech mezi domy.

Viktor Rudiš prováděl zájemce po sídlišti Lesná, které pomáhal navrhovat.

„Uzávěr té plochy jsme mysleli, že by mohla stát jakási zeď. Těch zdí je tady asi šest. My jsme návrh zadávali různým výtvarníkům, takže tu vznikla taková galerie různých stěn. Tato je například je od významného brněnského malíře Bohumila Matala,“ popsal architekt.

Řeč přišla také na zateplování fasád, změnu využití parterů a nedostatek parkovacích míst. „Já na to mám jedno naivní řešení a říkám: méně aut. Musí se preferovat městská hromadná doprava. Jezdit zbytečně autem sem tam je skutečně k ničemu,“ vyhodnotil problém Rudiš.

Názor na změny, které na Lesné proběhly v posledních letech, má Viktor Rudiš smířlivý. „On ten vývoj nejde moc zastavit. Taková obytná městská čtvrť se musí vyvíjet, to nejde konzervovat,“ poznamenal.

Pravidelné vycházky pořádá Kacelář hlavního architekta města Brna každá měsíc. V červnu padla volba na nejoblíbenější sídliště v Brně.

„Na magistrátu dělá oddělení strategie pravidelně průzkum mínění o sídlištích. Od roku 1990, kdy to bylo vcelku negativní, se stále názory na sídliště zlepšují. V současné době nejenže lidé rádi na sídlištích bydlí, ale je to možná číslo jedna jejich volby, kde by chtěli bydlet. A mezi sídlišti vede Lesná i před Žabovřeskami a Komínem,“ konstatoval ředitel kanceláře Michal Sedláček.

Červencovou procházku plánuje kancelář architekta města Brna na některé z koupališť, v srpnu pak do zoo nebo do parku.