Dbát na bezpečnost a mít respekt k prostředí. S geomorfologem Hrbáčkem o výpravě na Antarktidu
Celkem 23 vědců z Masarykovy univerzity se nedávno vrátilo z expedice na Antarktidu. Jedním z nich byl i geomorfolog Filip Hrbáček, který tam zkoumal zmrzlou půdu. Tahle expedice byla v pořadí jeho sedmou. „Návštěvu Antarktidy beru spíš pragmaticky, protože pro mě je to především práce.“
„Na místě se musíte chovat s respektem k přírodě, protože je to jedno z posledních míst na Zemi, kam se civilizace dostává velmi pomalu. Veškerý zásahy, které tam člověk dělá, ať už my jako vědci, nebo jako turisté, tak je potřeba si toho prostředí vážit,“ podotýká Hrbáček.
Jak vypadá běžný den vědce a polárníka? Co na ostrově zkoumala výzkumná výprava? Co obnáší zprovoznění stanice? Poslechněte si Apetýt, moderuje Lucie Hostačná.
Související
-
Polárník Daniel Nývlt: Na Antarktidu letos posíláme s vědci i pokrývače
Masarykova univerzita opět vysílá vědce na svou stanici v Antarktidě. Expedice vyrazí z Brna v pátek 27. ledna a v polárních oblastech by měla strávit dva měsíce.
-
Antarktida není na oteplování tak citlivá jako Arktida, tvrdí ředitel britského polárního institutu
Scottův polární institut v Cambridge je jedním z center současného antarktického výzkumu. S jeho ředitelem Julianem Dowdeswellem si povídal reportér Matěj Skalický.
-
Česká expedice vyrazila na Antarktidu. Změny jsou patrné, běžně zelená mechoviště vypadají jinak
Na Antarktidě je aktuálně expedice vědců z brněnské Masarykovy univerzity. Odborníci vyrazili před měsícem a většina zamířila na českou stanici na ostrově Jamese Rosse.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka