Dbát na bezpečnost a mít respekt k prostředí. S geomorfologem Hrbáčkem o výpravě na Antarktidu

23. květen 2023

Celkem 23 vědců z Masarykovy univerzity se nedávno vrátilo z expedice na Antarktidu. Jedním z nich byl i geomorfolog Filip Hrbáček, který tam zkoumal zmrzlou půdu. Tahle expedice byla v pořadí jeho sedmou. „Návštěvu Antarktidy beru spíš pragmaticky, protože pro mě je to především práce.“

„Na místě se musíte chovat s respektem k přírodě, protože je to jedno z posledních míst na Zemi, kam se civilizace dostává velmi pomalu. Veškerý zásahy, které tam člověk dělá, ať už my jako vědci, nebo jako turisté, tak je potřeba si toho prostředí vážit,“ podotýká Hrbáček.

Jak vypadá běžný den vědce a polárníka? Co na ostrově zkoumala výzkumná výprava? Co obnáší zprovoznění stanice? Poslechněte si Apetýt, moderuje Lucie Hostačná.

autor: Lucie Hostačná
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.