Danzingerův modrotisk a olympiáda

24. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Modrotisk
0:00
/
0:00

Modrotisk - starodávné lidové řemeslo, které je od roku 2018 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, má velkou tradici i na našem území.

Nejstarší modrotisková dílna u nás stojí v městečku Olešnice na Moravě a už v několikáté generaci ji tam provozují otec a syn Jiří a Jiří Danzingerovi. Za to, že dodržují starodávné postupy barvení indigem a ruční potiskování látek dřevěnými vyřezávanými formami dostali oba od Ministerstva kultury ČR titul "nositel tradice lidového řemesla".

Formy modrotisk

Navíc se jejich modrotisk dostal letos i na olympijské hry do Tokia, protože naši reprezentanti mají speciální kolekci oděvů právě z modrotisku od Danzingerových. Do jejich dílny se za tajemstvím ručního rezervážního potiskování látek a barvení indigem vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?