Danzingerův modrotisk a olympiáda

24. červenec 2021

Modrotisk - starodávné lidové řemeslo, které je od roku 2018 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, má velkou tradici i na našem území.

Nejstarší modrotisková dílna u nás stojí v městečku Olešnice na Moravě a už v několikáté generaci ji tam provozují otec a syn Jiří a Jiří Danzingerovi. Za to, že dodržují starodávné postupy barvení indigem a ruční potiskování látek dřevěnými vyřezávanými formami dostali oba od Ministerstva kultury ČR titul "nositel tradice lidového řemesla".

Formy modrotisk

Navíc se jejich modrotisk dostal letos i na olympijské hry do Tokia, protože naši reprezentanti mají speciální kolekci oděvů právě z modrotisku od Danzingerových. Do jejich dílny se za tajemstvím ručního rezervážního potiskování látek a barvení indigem vypravila Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.