Cimbálová muzika Strážničan

9. květen 2023

Město Strážnice si dodnes uchovalo osobité projevy hudebních a písňových tradic. Lidové písně tu v minulosti zapisovali všichni významní moravští sběratelé. Díky nim se zachoval pozoruhodný repertoár strážnických zpěváků a muzikantů.

K současným představitelům nositelů hudební kultury se řadí Cimbálová muzika Strážničan, která v letošním roce oslaví 35 let trvání. Není náhodou, že se v ní sešli Vítězslav a Lukáš Pálenští, vnukové primáše Slávka Volavého, a Tomáš Pánek, pokračovatel rodových muzikantských tradic ještě z dob Ráčkových hudců.

V pořadu se představí sbor muziky, Veronika Malatincová společně s Dagmar Gajdovou a Janou Hanákovou, Tomáš Pánek a hráč na tarogáto Jaroslav Čajka.

autor: Jan Káčer
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.