Cimbálová muzika je základ hudebního světa, říká houslista a rodák ze Strání Marco Čaňo

12. leden 2019

Zlomovým momentem byla pro hudebníka účast na akademii Václava Hudečka.

Rodák ze Strání a houslista Marco Čaňo byl hostem pořadu Apetýt. Mladý hudebník nyní hraje v seskupení Cover Paradise.

„Poprvé jsem housle držel v ruce ještě dříve, než jsem se na ně začal učit hrát. Maminčiny housle na mne totiž vypadly ze skříně,“ vzpomíná houslista, který nakonec začal hrát v pěti letech.

Jeho první učitelkou byla Anička Přikrylová ze Strání. „Ta mě zasvětila do hraní v cimbálové muzice. Je to základ veškerého hudebního světa,“ říkal v rozhovoru Marco Čaňo.

Za zlomový okamžik označuje svoji účast na kurzech Václav Hudečka. „Při první účasti jsem si uvědomil, jaké jsou housle krásný nástroj. Od toho okamžiku jsem začal poctivě pracovat a těžím z toho doteď,“ říkal houslista Marco Čaňo.

Dodává, že folklor má rád, i když se věnuje jinému typu hudby. „Mrzí mě, že nemám vše nastudováno. Když ale mám čas a ukážu se ve Strání na fašanku, tak vezmu housle a hraju celé dny s kamarády od srdce,“ vysvětloval mladý houslista.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.