Cimbálová muzika je základ hudebního světa, říká houslista a rodák ze Strání Marco Čaňo

12. leden 2019

Zlomovým momentem byla pro hudebníka účast na akademii Václava Hudečka.

Rodák ze Strání a houslista Marco Čaňo byl hostem pořadu Apetýt. Mladý hudebník nyní hraje v seskupení Cover Paradise.

„Poprvé jsem housle držel v ruce ještě dříve, než jsem se na ně začal učit hrát. Maminčiny housle na mne totiž vypadly ze skříně,“ vzpomíná houslista, který nakonec začal hrát v pěti letech.

Jeho první učitelkou byla Anička Přikrylová ze Strání. „Ta mě zasvětila do hraní v cimbálové muzice. Je to základ veškerého hudebního světa,“ říkal v rozhovoru Marco Čaňo.

Za zlomový okamžik označuje svoji účast na kurzech Václav Hudečka. „Při první účasti jsem si uvědomil, jaké jsou housle krásný nástroj. Od toho okamžiku jsem začal poctivě pracovat a těžím z toho doteď,“ říkal houslista Marco Čaňo.

Dodává, že folklor má rád, i když se věnuje jinému typu hudby. „Mrzí mě, že nemám vše nastudováno. Když ale mám čas a ukážu se ve Strání na fašanku, tak vezmu housle a hraju celé dny s kamarády od srdce,“ vysvětloval mladý houslista.

autor: Andrea Kratinová

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.