Cílem jsem vždycky proběhl tak, že bych mohl pokračovat dál. 85letý Květoslav Hána je běžec tělem i duší
„Běhal jsem na špici. Teď běhám taky na špici, ale odzadu,“ směje se Květoslav Hána, který se narodil v roce 1937. To z něj dělá pravděpodobně nejstaršího vytrvalostního běžce na Moravě.
Rodák ze Svatobořic u Kyjova začal běhat v patnácti letech a za více než 70 let své běžecké kariéry nevzdal ani jeden závod. „Prostě mi to šlo. Vždycky jsem proběhl cílem tak, že bych mohl klidně pokračovat dál,“ říká s úsměvem Hána. Ve Zlíně se potkal s Emilem Zátopkem a absolvovali spolu několik závodů.
Čtěte také
Běžeckých vytrvalostních soutěží se zúčastnil (a mnohdy také vyhrával) v řadě zemí světa a někdy to nebylo jednoduché. „V Americe byl velký hic, pořád houkala sanitka a já jsem běžel tehdy 8 kilometrů. Doběhl jsem a bylo mi strašně špatně. Opřel jsem se o strom a napadlo mě: ‚Panenko svatá, já tady snad umřu‘. Dostal jsem horečky, úpal, ale za tři dny jsem běžel zas.“
Tato vzpomínka vystihuje neuvěřitelnou houževnatost, s jakou i v současnosti Květoslav Hána přes vysoký věk trénuje čtyřikrát týdně a stále jezdí na závody. Kvůli běhání vstává po čtvrté hodině ranní a bez sportu si svůj život nedokáže představit. „Já se pak velice dobře cítím. Prokrví se vám celé tělo, máte dobrou náladu a den je lepší.“
Běhá celá rodina
Vytrvalostní běžec a mistr světa z Mistrovství světa seniorů v lehké atletice v Portoriku má odběhaných přes 2 500 závodů. V rámci některých tradičních domácích soutěží (Vacenovice, Velká nad Veličkou, Sklárny Květná) nevynechal ani jeden ročník. Vytrvalostnímu běhu ostatně propadla celá rodina. Běhala manželka i obě dcery. Přesto si musel Květoslav Hána po svatbě svou zálibu uhájit. Tehdy mu prý žena řekla: „Já pojedu na kole do Kyjova, a když vydržíš se mnou utíkat, můžeš závodit.“ A Hána na to konto dodává: „Já jsem to nejen vydržel, ale málem mi nestačila.“
A co by stále aktivní sportovec poradil ostatním? „Vezměte si třeba hůlky, jděte se projít, sem tam poklusávat, ale zase nic nepřehánět, člověk se musí opatrovat! Hlavně vyjít na čerstvý vzduch a mít prostě radost ze života.“
V čem se běhalo v 50. letech minulého století? Jaký speciální jídelníček dodržuje vytrvalostní běžec? Poslechněte si záznam Apetýtu s Jarkou Eliášovou.
Související
-
Jsme zrození k pohybu. Udržování tempa v běhu je stejné jako v životě, říká běžec Škorpil
Je mužem, který rozběhal Česko a mnozí běžci jej považují za svého guru. Česko také třikrát na jeden zátah proběhl. Nadcházející osmašedesátiny Škorpil oslaví právě během.
-
Nejdůležitější je příprava, věřil běžec Emil Zátopek. Na olympiádu odjížděl s vírou ve zlato
Legendární běžec Emil Zátopek se celý život řídil heslem „Když nemůžeš, tak přidej“. Právě neúnavná snaha ho dovedla k řadě olympijských medailí i rekordů.
-
Sto půlmaratonů ve sto dnech. Neuvěřitelný kousek dokázal amatérský běžec Petr Jedlička
Petr Jedlička ze Slaného rekonstruuje domy. A ve volném čase běhá. Když se večer vrátí z práce, dá si něco menšího a vyběhne. Takto zdolal ve sto dnech sto půlmaratonů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka