Chýnovská jeskyně je vůbec první zpřístupněnou jeskyní u nás. Zajít si do ní můžete i na koncert
Vůbec první zpřístupněnou jeskyní pro veřejnost na území České republiky byla jeskyně v Chýnově na Táborsku na jihu Čech, ke které se váže celá řada zajímavostí. Nachází se v ní například na šedesát druhů minerálů a také největší evropské zimoviště netopýra řasnatého. Při prohlídce je možné vrátit se v čase a prohlédnout si i zničený kus podzemí.
Jedinou veřejnosti přístupnou vápencovou jeskyni v jižních Čechách byste našli pod svahem nevysoké Pacovy hory nedaleko Chýnova. Byla objevena náhodou při lámání kamene v malém lomu v druhé polovině 19. století. Skalníkovi jménem Rytíř zapadlo při práci kladivo do otvoru ve skále. Vydal se ho proto do neznámé dutiny hledat. Až tam zjistil, že nejde o žádnou průrvu, ale o rozsáhlé podzemní prostory.
Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!
Krátce poté se jeskyni vydala prozkoumat trojice mužů z nedalekého Schwarzenberského kamenolomu. Jedním z nich byl i Jan Strnad. „Naše rodinná kronika začíná právě vzpomínkami na Jana Strnada, jak je zaznamenal jeho syn František,“ říká pravnuk Michael Strnad, který poskytl spoustu materiálů pro expozici, která je umístěna v návštěvnickém centru naproti vchodu do jeskyně.
Ještě v 19. století zpřístupnil pro turisty Chýnovskou jeskyni sedlák Rothbauer, tehdejší majitel pozemku, pod nímž se jeskyně nachází. Rodina se pak starala o jeskyni dlouhá desetiletí.
„Vzpomínáme především na tatínka, protože dědečka jsme neznali, ten zemřel dřív, než jsme se narodily,“ říkají Jana Horová a Jarmila Kolářová, které jsou potomky původních majitelů. „Naši předci udělali na jeskyni velký kus práce a měli ji nesmírně rádi,“ dodávají. Dodnes návštěvníci při prohlídce jeskyně využívají například schodiště, které bylo postaveno na začátku turistického provozu.
Chýnovská jeskyně je částečně zatopená a zatím nebyla zcela prozkoumána. Odkryto bylo čtrnáct set metrů chodeb. Prohlídkový okruh měří čtvrt kilometru, ovšem překonává výškový rozdíl čtyřiceti metrů po strmých kamenných schodech.
V jeskyni se čas od času koná i kulturní program. Například v ní pravidelně koncertuje houslista Jaroslav Svěcený. Bližší informace návštěvníci získají na stránkách Správy jeskyní České republiky, která v současnosti o Chýnovskou jeskyni pečuje.
O soutěži
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.