Chybí nám zákon o stávce, říká bývalý ombudsman. Politici závazek nechávají „vyhnít“ přes třicet let

28. listopad 2023

Je to jeden z ústavních dluhů České republiky. A tento týden připomněl, že v tuzemsku stále nemají stávky téměř žádné právní mantinely.

Bývalý ústavní soudce a ombudsman Pavel Varvařovský na to upozorňuje již mnoho let. Do Listiny základních práv a svobod se před více než třemi desítkami let dostalo i konstatování, že právo na stávku vymezí zákon. Takový ale nevznikl, své omezení v paragrafech má prakticky jen stávka při kolektivním vyjednávání.

Čtěte také

A jak právník dodává, praxe ukazuje, že funguje i spousta dalších forem stávek. Přestože mají menší vztah k původnímu smyslu stávky, tedy protest proti zaměstnavateli. Důkazem toho je i pondělní stávka.

Není to nevědomý dluh

Jenže Varvařovský dodává, že politici tento svůj zákonný dluh nenapravili opakovaně. Na povrch se znovu dostal při stávce železničářů v roce 1997 i při dalších protestech. A pak vždy téma zapadlo. „To není nevědomý dluh. Ale nikomu se nechce pálit si prsty. Někdy se užívá termín necháme to vyhnít,“ dodává ironicky. „Trvám na tom, že být by měl, nastoluje větší právní jistotu jak pro ty stávkující, tak pro stát i jeho orgány,“ říká právník.

Zákon o stávce by přitom měl vazbu nejen na právo shromažďovací, svobodu projevu, ale také na další práva a předpisy. Včetně třeba toho, jak v takovém případě zohledňovat zásahy do práv dalších, jak třeba zajistit péči o děti a další.

Podle čeho by soudy řešily spory týkající se stávek? A není současná situace pro mnohé vyhovující? Také o tom v rozhovoru s Pavlem Varvařovským v pořadu Host Dne na Moravě.

Spustit audio

Související