Český rozhlas Brno vysílal z jednoho z nejstřeženějších míst v republice
Míry 60-56-90. Ovšem v metrech. I tak jde popsat osm chladicích věží jaderné elektrárny v Dukovanech. A právě z jejich stínu, z jednoho z nejstřeženějších míst v republice, bude ve čtvrtek 28.5. exkluzivně vysílat Český rozhlas Brno.
Abychom ta čísla vysvětlili. Mohutné betonové věže měří na výšku 125 metrů, ale kvůli jejich tvaru se mění jejich průměr – dole mají po zaokrouhlení 90 metrů, uprostřed 56 a nahoře 60 metrů.
Ale ani monumentálnost věží, které by dovnitř s přehledem ukryly třeba věž svatojakubského kostela v Brně, není hlavním důvodem k mimořádnému vysílání. Máme nejméně dva jiné. Dukovany jsou totiž součástí života velkého kusu Moravy právě 35 let. Přesně 3. května 1985 začal po sedmi letech stavby zkušební provoz prvního bloku. A elektrárna se stala nepřehlédnutelnou součástí krajiny.
Střídání stráží v elektrárně
Čtěte také
S koncem tohoto týdne navíc dochází ke střídání v čele elektrárny. Miloš Štěpanovský předává funkci i elektrárnu Romanu Havlínovi. Jak takové předávání vypadá? I to oba prozradí Haně Ondryášové přímo v areálu elektrárny.
Dukovanská elektrárna je asi nejhlídanějším areálem v republice. Střeží ji armáda, speciální policejní jednotka i vlastní ochranná služba.
„Abychom se dostali dovnitř a mohli odtud vysílat, museli jsme splnit přísná pravidla. A to se společně se společností ČEZ podařilo,“ připomněla ředitelka Českého rozhlasu Brno a zároveň moderátorka Hana Ondryášová. „Výjimečné je to také proto, že pravidla v elektrárně ještě zpřísnila doznívající koronavirová epidemie. I o tom se zmíníme v rozhovoru s šéfem odboru ochrany elektrárny Michalem Čeklovským.“
Proč nestavět troubu u ledničky?
K mikrofonu Hana Ondryášová pozve 28. května mezi 10. a 12. hodinou i další zajímavé hosty. Třeba ředitele divize jaderné energetiky společnosti ČEZ Bohdana Zronka. Ale vysílání plné čísel a technologií to rozhodně nebude, i když Dukovany vyrobí pětinu tuzemské elektřiny a živí desetitisíce lidí.
Přijdou i zaměstnanci elektrárny či pamětníci a stylová bude i poradna – od půl jedenácté přinese Jan Šícha ze společnosti ČEZ praktické rady, jak ušetřit energie v bytě. Věděli jste, jak moc můžete prodělat, když v kuchyni postavíte troubu vedle ledničky?
A mimochodem, příznivci známého animovaného seriálu Simpsonovi se možná dozvědí, jak je to s barvou záření u palivových tyčí v Dukovanech.
Takže nezapomeňte, ve čtvrtek 28. května od 10 do 12 hodin na vlnách Českého rozhlasu Brno, další z mimořádných vysílání.
Co se také dozvíte?
- Proč energetici tvrdí, že se reaktoru vyká?
- Jaká jména a proč mají turbíny vyrábějící elektřinu?
- Jak je to s tlačítkem zastavujícím provoz elektrárny?
- Proč Dukovany sledují ornitologové stejně jako přírodní rezervace?
- Co znamená v elektrárně žluté prádlo?
- A co všechno dělají v elektrárně ženy?
Související
-
Na Vysočině po letech hnízdí sokoli. Mladé vyvedli v Dukovanech
Na Vysočině letos po mnohaleté přestávce znovu hnízdí sokoli stěhovaví. Čtyři mláďata mají v budce umístěné na 125 metrů vysokém komínu Jaderné elektrárny Dukovany.
-
Otevře se v roce 2036 nový blok Dukovan? Je to reálné, říká vládní zmocněnec pro jadernou energetiku
V roce 2036 by měl být podle premiéra Andreje Babiše spuštěn nový blok jaderné elektrárny Dukovany. Už teď stát jedná s uchazeči o jeho výstavbu. Je to reálný plán?
-
FOTO: Maskování, oblečení, ale i boxovací pytel nebo kolo. Policisté v Dukovanech mají nové vybavení
Policisté ze Speciální jednotky Dukovany získali díky spolupráci s Nadací ČEZ nové vybavení za bezmála dva miliony korun.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.