Československá (ne)dorozumění

20. leden 2023

Československo je již 30 let rozděleno, ale obyvatelé obou zemí žijí v úspěšné symbióze. Jediné, co je zřetelně rozděluje, je jejich mateřský jazyk, a tak dochází k milým nedorozuměním, která jsou však vynahrazena dorozuměním hudebním – nejzřetelněji v produkci dechové hudby. O československých slovesných a hudebních (ne)dorozuměních vám bude vyprávět Barbora Turčanová.

Spustit audio

Související

  • Příhraniční inspirace

    Před deseti lety skupina nadšenců obnovila tradici hodů v západoslovenské obci Kúty. Největší inspirací se jim staly hody v Lanžhotě.

  • Kysuca, Kysuca, studená voděnka

    Hudební návštěva horského západoslovenského regionu Kysuce. Zdejší život a lidová kultura se v mnohém podobá životu na Valašsku a ještě více v horském Lašsku.

  • Autobusem z Kyjova do Hodonína

    Na jižní Moravě je tolik dechových kapel, že se vám na cestě autobusem může stát, že v každé dedině, kde zastaví, působí jedna nebo i dvě kapely.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.