Časová kapsle? Odborníci vyjmuli dosud neznámé dokumenty z kamen v Mahenově památníku v Brně
Kamna v Mahenově památníku v Brně obsahující dokumenty i papírový odpad dnes prozkoumali odborníci. Vyndali z nich písemnosti, které tam s největší pravděpodobností vyhodila vdova po spisovateli Jiřím Mahenovi Karla.
Po její smrti se dům, kde Mahenovi bydleli, stal památníkem, který spravuje knihovna nesoucí spisovatelovo jméno. Co se s nalezenými dokumenty bude dít teď?
„Je nutné, aby se nález mechanicky očistil, a poté se musí rozložit archiválie, které tam jsou zmačkané. Pak už bude na doktorech, aby se podívali, co všechno se v kamnech našlo,“ popisuje restaurátorka Moravského zemského archivu Pavla Lukasová.
Podrobnosti si poslechněte v reportáži!
Související
-
Spisovatel, knihovník, dramatik i vášnivý rybář. Vyšla kniha Mahen v množném čísle
Olga Jeřábková představí kolektivní monografii Jiří Mahen v množném čísle, jejímž editorem je Jiří Poláček. Vydala ji Společnost Jiřího Mahena v nakladatelství Albert.
-
Jeho jméno nese knihovna i divadlo. Od smrti spisovatele a knihovníka Jiřího Mahena uplynulo 80 let
V Knihovně Jiřího Mahena v Brně se ve dnech 21. a 22. května konala konference Jiří Mahen v množném čísle.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prokop: Není to o vyhazování úředníků. Nezkoumáme efektivitu systémů, kde tečou stovky miliard ročně
-
Zelenskyj je diktátor bez voleb, napsal Trump. ‚Ukrajině nemusí zbýt nic,‘ dodal
-
Pospíšil: Krok Pekarové Adamové TOP 09 poškozuje. Prahu povede do voleb ODS, alespoň se upustí pára
-
‚Určitě to ještě bude vlhké.‘ Lidé zasažení povodněmi stále nevysušili své domy, čekají na jarní slunce