Bulharský kulturní institut představuje fotografie Královského pohřebiště thráckého města Seuthopolis
Teď pro vás máme pozvánku na zajímavou kulturní akci země, které od ledna předsedá v Radě Evropské unie – a to poprvé v historii. Bulharský kulturní institut v Praze totiž připravil fotografickou výstavu, díky níž se můžete seznámit s pohřební kulturou dávných Thráků. Ti patřili k nejstarším obyvatelům na území dnešního Bulharska.
Letošní rok je Evropským rokem kulturního dědictví. A při této příležitosti Bulharský kulturní institut v Praze zahájil ve čtvrtek výstavu Královské pohřebiště thráckého města Seuthopolis, díky níž mohou návštěvníci nasát mystično, kouzlo a velkolepost Údolí thráckých vládců. Výstava je věnovaná 60. výročí členství Bulharska v UNESCO. Představuje exponáty z devíti thráckých hrobek města Seuthopolis, což bylo hlavní město odriského vládce Seutha III., založené ve 4.-3. století před n. l. A jak říká Angel Marinov, pohřebiště se nachází v centrální části Bulharska nedaleko dnešního města Kazanlak.
„Kazanlak se nachází přímo na úpatí pohoří Staré Planina. Je tam obrovský areál Seuthopolis, který už je známý, ale teď začíná být ještě populárnější, protože každý rok tam archeologové objeví nějaké nové exponáty.“
Co se týče objevu hrobek, první z nich našli za války vojáci při kopání bunkru.
„Nejvýznamnější hrobka, která je známá ve světě, je Kazanlacká thrácká hrobka, která byla objevena náhodou v roce 1944. A potom tam postupně pokračovaly objevy. Ve městě Seuthopolis se začalo pracovat v roce 1948 a do roku 1954 se objevilo několik hrobek. V roce 1979 byla Kazanlacká thrácká hrobka zapsaná na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. A další hrobky byly objeveny později, například ta Zlatá maska Theresa byla objevena v roce 2004. Když ji doktor Georgij Kitov objevil, bylo Bulharsko hodně slavné. Každý rok se tam objeví něco nového.“
Každopádně však Angel Marinov doporučuje osobní návštěvu starodávného Seuthopolis.
„Tam se člověk vrátí až tisíce let nazpět. A může to pocítit jen přímo na tom místě. Když to vidí v televizi nebo na fotografiích, tak si nemůže představit, jak to tam vypadá. Ale přímo tam to může pocítit, protože tam cítí všechno – každou cihlu, každou zeď, každou bránu, je to něco zvláštního. Archeologové tam udělali obrovskou práci a všechno tam teď vypadá jako v dřívějších dobách za thráckého vůdce Seutha III. nebo Theresa.“
Návštěvníci výstavy si na fotografiích mohou prohlédnout nejen interiéry hrobek, ale také poklady z nich – například bronzovou hlavu, zlatý pohřební věnec krále Seutha III. nebo zlatou masku thráckého vůdce Theresa.
„Byla tradice, že když zemře vůdce, vládce, nebo nějaký známý a bohatý člověk, je uložen do hrobky se vším, co měl za života, takže s maskou, zlatem, náušnicemi, prsteny, všechno mu museli dát do hrobky. Všechno to, co našli archeologové, patřilo k člověku, který tam byl pohřben.“
Zajímavé jsou také nástěnné malby. Na jedné z nich vidíme thráckého krále s manželkou uprostřed slavnostní hostiny, obklopeného otroky, služebnictvem a hudebníky. Další freska zachycuje závod vozů.
„Velice známá je kazanlacká hrobka, protože tam je perfektní, precizní thrácké umění. Ti umělci byli ve své době opravdu géniové výtvarného umění.“
Výstava Královské pohřebiště thráckého města Seuthopolis bude v Bulharském kulturním institutu v Praze otevřena do 2. února.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mám rakovinu prostaty, podrobím se operaci, řekl ministr Válek. Vyzval muže, aby dbali na prevenci
-
Kabina lanovky na Ještěd spadla, protože neměla automatickou brzdu, zjistila Drážní inspekce
-
Americký postoj k Ukrajině a Blízkému východu v Trumpově režii. Má šanci zvrátit průběh válek?
-
Antisemitské útoky mě zhrozily, reagoval nizozemský premiér na hon na izraelské fanoušky v Amsterdamu