Brno na ministerstvu neuspělo. Fuchsově dvojvile hrozí poškození, bojí se památkáři

Rodinný dům významného architekta Bohuslava Fuchse může nenávratně přijít o svůj vzhled, který si fotí turisté z celého světa. Meziválečná vila v brněnských Žabovřeskách je památkově chráněná jen ze dvou třetin.

Menší část domu patří dvojici vlastníků, kteří ji chtějí přestavět. Proti tomuto záměru vystoupili sousedé, památkáři i architekti. Nepodařilo se jim ale přesvědčit ministerstvo kultury, aby zbytek domu zpamátnilo.

Na nároží Hvězdárenské a Tůmovy ulice stojí v kopci dvoupatrový dům. Dvojvila se zahradou má dva oddělené vstupy, dva majitele, ale tvoří jeden blok s jednou společnou stěnou. Opravená levá část má bílou fasádu. Druhá menší část má tmavší kamenitou zeď, omítka v některých místech opadává.

„Ta menší část na rozdíl od té větší části se nestala v 60. letech kulturní památkou. Netušíme proč,“ krčí rameny Aleš Homola z brněnské pobočky Národního památkového ústavu. Bohuslav Fuchs, který výrazně proměnil architektonickou tvář Brna v meziválečné období, žil původně ve větší části vily. Tu pak prodal svému příteli, sochaři Markovi, a nastěhoval se vedle.

Vila v brněnských Žabovřeskách je památkově chráněná jen ze dvou třetin

„Krátce po postavení domu ho doplnil menší částí, která s ním ale tvoří jeden blok. Tu menší část původně zamýšlel prodat paní Emílii Wallischové, pak tam bydleli rodiče Fuchsovy manželky a poté si tam Fuchs, když se osamostatnil jako architekt, zřídil své studio, či kancelář. Za komunismu pak hrozilo, že jeho dům bude zestátněn, nebo že hrozí, že se z něj stane školka, tak se Fuchs přestěhoval do menší části a tu velkou část prodal svému známému,“ shrnuje stručný osud domu postaveného v letech 1927-1928 Aleš Homola.

Ve vile dál žije rodina Markových. Bohuslav Fuchs v přístavku dožil, zemřel v roce 1972. Národní památkový ústav v Brně podal loni žádost o zpamátnění i menšího domu. Ministerstvo kultury ale řízení o doprohlášení stávající kulturní památky ani nezahájilo. „Nezahájení správního řízení o prohlášení předmětné nemovitosti za kulturní památku ale neznamená, že by již dotčený objekt, navržený významným funkcionalistickým architektem Bohuslavem Fuchsem, v současnosti nedisponoval žádnou hodnotou architektonickou, urbanistickou, ani historickou,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Petra Hrušová.

Úpravy s respektem

Ministerstvo zároveň vlastníkům doporučilo, aby stavební úpravy probíhaly „s respektem k původní hmotě objektu, jeho historickým konstrukcím a některým zbývajícím detailům.“

Dvojvila se zahradou má dva oddělené vstupy

Aleš Homola doplňuje, že proti zpamátnění se vyslovili úředníci a památkáři z brněnského magistrátu i jihomoravského krajského úřadu. „Oni akcentovali to, že v té menší části už proběhly výrazné stavební úpravy a ten dům už není autenticky zachovaný,“ tlumočí jejich stanoviska Homola.

Zpamátnění mělo zabránit stavebním úpravám zejména zvenčí. Sousedé Markovi mají obavu z toho, že by menší část vily narostla o jedno patro, nebo že na ní mají přibýt balkóny bytového domu. Obrátili se proto na právníky. Mají totiž strach, že by stavební práce mohly poškodit i jejich vilu. S tím souhlasí i NPÚ.

Menší část domu podle katastru nemovitostí patří dvojici majitelů, Františku Douškovi a architektce Soně Albrechtové. Ta se k záležitosti vůbec nechce vyjadřovat. „Na základě velmi špatných zkušeností s redaktory a novináři – se v žádném případě, a to až do získání pravomocného stavebního povolení, nebudeme nikomu a k ničemu vyjadřovat,“ odepsala Albrechtová na dotaz Českého rozhlasu.

Funkcionalistická vila Bohuslava Fuchse v Brně

S vlastníky se pokoušeli jednat i brněnští politici. Radní Filip Chvátal z KDU-ČSL společně s dalšími inicioval dopis ministerstvu kultury, ve kterém brněnská reprezentace žádá o přehodnocení názoru ve věci zpamátnění celé vily. Ani s touto žádostí neuspěli. „Dostali jsme předběžnou informaci, že zpamátnění není možné. A to z důvodu negativního stanoviska památkářů, a že už delší dobu bylo zmiňováno, že interiér a některé části domu nebyly zachovány, během 70. let tam došlo k nějakým rekonstrukcím,“ vysvětluje Chvátal.

Odkoupení se nekoná

Politici se taky s majiteli menší části vily pokusili dojednat její odkoupení, ale marně. „My jsme intenzivně komunikovali s majiteli. Po té komunikaci můžeme říct, že ta rekonstrukce nebude nějakým úplně zásadním zničením toho domu. Městu šlo ale spíš o to, že ten dům má význam historický, pan architekt Fuchs tam dožil, byl autorem toho domu a je to navíc v Masarykově čtvrti, do jehož okolí zapadá, a mohlo to být nějakým výchozím bodem pro nějaké prohlídky turistického informačního centra. Nedaleko je třeba kolonie Nový dům, nebo Jurkovičova vila,“ nastínil původní plány Chvátal.

Funkcionalistická vila Bohuslava Fuchse v Brně

Teď magistrát hledá pro Fuchsův památník jiná místa, podle Chvátala blíž centru města. „Určitě uvažujeme třeba i o Zábrdovických lázních, ty jsou neuvěřitelně zachovalé, ale je teď velkým problémem najít využití pro tuto budovu,“ dodal Chvátal.

Aleš Homola z Národního památkového ústavu dodává, že zachování dvojvily by mohlo pomoct prohlášení památkové zóny. Ta má zahrnout širší centrum Brna, a sahat dál za městskou památkovou rezervaci. Ministerstvo kultury i brněnský magistrát věří, že by památková zóna, která chrání hlavně fasády, nebo vnější části budov viditelné z ulice, mohla být vyhlášená ještě letos.

autor: Tomáš Kremr
Spustit audio

Související