Brno bude usilovat o titul Evropské město kultury. Skupiny a jednotlivci představili své vize
Brno má necelý rok na to, aby poslalo přihlášku do klání o Evropské hlavní město kultury. Tím se chce Brno stát v roce 2028, kdy toto prestižní označení můžou získat města v Česku a Francii. Osm skupin nebo jednotlivců dnes představilo svou vizi, jak přihlášku pro celoroční festival sestavit.
Do výzvy Brna k přípravě kandidatury na Evropské hlavní město kultury se přihlásili například zástupci brněnského výstaviště, autoři Brněnské architektonického manuálu, anebo spolek, který se snaží oživit bývalou věznici a káznici na Cejlu a pořádají festival Ghettofest. Ale byla to taky Liga vozíčkářů nebo lidé z Moravského zemského muzea. Všichni své prezentace představili v nedávno opraveném kreativním centru Kumst v Údolní ulici a přišlo tam na padesát posluchačů a zájemců.
Čtěte také
Jaké nápady soutěžní týmy představily?
Veronika Jičínská z Brněnského architektonického manuálu přišla s myšlenkou, že by Brno mohlo od České pošty získat budovu pošty v Nádražní ulici. Dům navrhnul architekt Bohuslav Fuchs a státní podnik ho nedokáže na své náklady opravit a tak ho teď prodává v aukci. Podle Jičínské by právě ve fukoncionalistické poště mohla vzniknout expozice brněnské architektury.
S dalším nápadem přišel muzikolog a vedoucí Oddělení dějin hudby Moravského zemského Muzea Jiří Zahrádka. Ten dlouhodobě usiluje, aby v Brně vzniklo muzeum Leoše Janáčka. Připomněl, že tento světově uznávaný hudební skladatel má v Brně jen malý památník, který podle něj neodpovídá velikosti hudebníkova jména. Muzeum by rád umístil třeba do bývalé Janáčkovy varhanické školy u nynějšího Janáčkova náměstí.
Magistrát všechny návrhy využije a se všemi týmy bude dál pracovat. Turistické informační centrum Brna už před pár měsíci avizovalo, že by rádo pro kandidaturu využilo areál brněnského výstaviště. O tom dnes mluvila současná hlavní architekta výstaviště Lenka Štěpánková. I ona si myslí, že právě výstaviště by mělo v roce 2028 být hlavním dějištěm akcí. Podle ní by pro to šlo využít jak současné fungující pavilony, ale i ty zavřené nebo méně využívané, a to včetně chátrajícího Králíkova divadla nebo Bauerova zámečku s interiérem od Adolfa Loose.
Čtěte také
Štěpánková věří, že se do pár let podaří alespoň část areálu zpřístupnit a odstranit z něj ploty. Ostatně rok 2028 je pro výstaviště symbolický – bude to totiž sto let od otevření areálu tehdejší výstavou soudobé kultury.
Města usilující o titul
Zájem oznámily České Budějovice, Liberec, Broumov nebo Chomutov. Všichni musí podat přihlášku do září 2022. Jedno z těchto měst pak po detailním vyhodnocení Evropskou komisí získá prestižní titul, díky kterému se města podle zkušeností z dřívějších držitelů titulu stanou na rok exponovaným cílem nejen českých, ale i zahraničních turistů. Z českých měst už titul měla Praha a Plzeň. Letos titul drží chorvatská Rijeka nebo irské Galway, příští rok to bude litevský Kaunas, a v roce 2026 některé ze tří slovenských měst: Nitra, Trenčín nebo Žilina.
Související
-
Ivan Langr: Není třeba se držet zkrátka, Liberec je unikát, na to být Evropským městem kultury má
Ivan Langr, náměstek libereckého primátora, prozradil, co pro Liberec znamená kandidatura na Evropské hlavní město kultury 2028. Představil také první ambasadory.
-
České Budějovice chtějí být po Praze a Plzni dalším Evropským hlavním městem kultury
Prestiž pro celý kraj, nastartování ekonomiky i kultury, obnova cestovního ruchu. To má přinést kandidatura Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mynáře čeká soudní verdikt. Žalobce žádá podmínku a peněžitý trest, exkancléř vinu odmítá
-
Obejde se schvalování vyšších platů politiků bez ‚šaškáren‘ ve Sněmovně? Experti obstrukce čekají
-
Los Angeles se prohnala požární bouře. Známe ji z druhé světové, popisuje klimatolog
-
Přes 60 ruských tankerů zakotvilo na moři s miliony barelů ropy. Je to důsledek amerických sankcí