Bramborový chléb

Suroviny jsou přibližně na dvě formy na biskupský chlebíček.

Suroviny:
450 g chlebové pšeničné mouky
2 vejce
3 naběračky mačkaných brambor
110 g změklého másla
půl kostky droždí
půl hrníčku vlažného mléka
dvě lžíce cukru
sůl

Postup:
1. Nejprve vytvoříme hladkou hmotu z brambor, másla a vajec a osolíme. V hrníčku smícháme mléko, cukr a rozdrobené droždí, necháme vzejít kvásek. Zapracujeme do bramborové směsi. Poté postupně zapracujeme mouku tak, aby vzniklo pružné nelepivé těsto.

2. Vložíme do lehce vymazané mísy, zakryjeme sáčkem a asi hodinu necháme na teplém místě kynout. Až těsto zdvojnásobí svůj objem, rozdělíme ho na dvě části, na pomoučeném válu rozválíme na šířku chlebové formy, srolujeme a vložíme do vymazané formy. Zakryjeme a necháme ještě tři čtvrtě hodiny kynout.

3. Pečeme ve vyhřáté troubě asi půl hodiny na 190 stupňů, po upečení potřeme rozpuštěným máslem, povychladlý chléb opatrně vyklopíme z formy.

autor: Zuzana Plíšková

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.