Bezpečnostní rada Brna kvůli koronaviru zatím doporučuje pouze preventivní opatření

3. březen 2020

Bezpečnostní rada města Brna doporučuje lidem, aby nenavštěvovali domovy pro seniory, pokud jsou jakkoliv nemocní. V souvislosti s nákazou koronavirem jsou senioři nejrizikovější skupinou.

Preventivní opatření má předejít možnému šíření nového typu koronaviru, kterým je v Česku nakaženo pět lidí, na jižní Moravě jsou v domácí karanténě čtyři lidé. Vedení města oznámilo, že zatím není nutné rušit žádné hromadné akce nebo veletrhy, ani zakazovat návštěvy. Zvláštní doporučení se týká škol.

„Pokud by některé ze škol plánovaly v nejbližší době zahraniční návštěvy například jiných škol, tak doporučujeme, aby se obrátily na Krajskou hygienickou stanici a zkonzultovaly konkrétní cestu, způsob dopravy – jestli je vhodné ji absolvovat,“ dodává primátorka Brna Markéta Vaňková z ODS.

Čtěte také

Preventivní kroky dělají i vysoké školy, kde je spousta zahraničních studentů. Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně od středy (4. března) zruší výuku pro studenty univerzity třetího věku a také konference, kongresy a přednášky. Vyučovat se tam bude jen v menších skupinách.

Masarykova univerzita také oznámila, že přerušuje výuku na univerzitě třetího věku. Studuje tam asi 3 tisíce seniorů. Vedení školy zřídilo krizový tým, který se bude jednou týdně scházet. Mendelova univerzita v Brně zavedla ještě radikálnější opatření, přerušila výuku a nařídila do 15. března samostudium.

Zrušené lety do Bergama

Poslední dva lety do italského Bergama odbaví brněnské letiště ve středu. Oficiálně pak spojení přeruší od čtvrtka 5. března a to minimálně na 14 dní. Nařízení vydala vláda spolu s ministerstvem zdravotnictví, týká se všech spojů létajících do rizikových severoitalských lokalit. V Brně se opatření dotkne celkem čtyř letů, které podle běžného plánu létají ve středu a v neděli. Nicméně podle posledních údajů vedení letiště prudce klesal počet pasažérů mířících do Bergama nebo z něj. Ještě minulou středu jich bylo kolem stovky, v neděli jen 13.

autoři: Tomáš Kremr , ahe
Spustit audio