Barchan a barchaníci v Jemnici

12. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02582662.jpeg
0:00
/
0:00

Jemnice je malebné městečko na jihu Vysočiny a ožívá každý rok v polovině června kolem svátku sv. Víta unikátní historickou slavností s  podivným názvem: Barchan. Traduje se, že patří mezi nejstarší lidové slavnosti v Čechách a na Moravě.

První písemné zmínky o ní jsou z roku 1713 a svědčí o tom, že byla už tehdy zavedenou tradicí. Po celá staletí je jejím jádrem závod čtyř poslů. Stará pověst vypráví, že v roce 1312 se vydal král Jan Lucemburský s velkým vojskem na Moravu proti loupeživým rytířům, kteří sužovali celý kraj. Svoji mladou choť Elišku Přemyslovnu svěřil do péče měšťanům v dobře opevněné Jemnici. 

Král k novomanželce postupně vyslal čtyři posly s pergameny, kde popsal, že vojenské tažení probíhá úspěšně. Královna byla chudá, a proto posly odměnila jen tím, co měla. První dostal barchetový náprsník, který vyšívala pro svého chotě. Druhý dostal šátek, třetí punčochy a čtvrtý věnec. Tolik pověst. Podle etnografů je ale pověst o Janu Lucemburském a královně Elišce „naroubována“ na mladší lidový obyčej: dovednostní hry cechovní a měšťanské mládeže.

Běh o Barchan je od roku 2014 zapsán na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. 

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?