To, že v historii začali jíst ve Vietnamu hůlkami, zachránilo spoustu životů, říká cestovatelka a průvodkyně Magda Radostová
Cestovatelka, fotografka a průvodkyně Magda Radostová je autorkou cestopisu Vietnam s vůní koriandru. Právě tato země, lidé v ní a místní zvyklosti byly tématem rozhovoru Na pohovce Jožky Kubáníka.
Cestovatelka a fotografka Magda Radostová je už 13 let také průvodkyní turistů po Vietnamu. Za tu dobu už Vietnam poznala opravdu dobře a má zde už i blízké přátele.
Nejvíce miluje sever, etnickou barevnost a gastronomii. Znalost historie i tradic jí pomohla proniknout do tamní kultury hlouběji než běžní turisté. Na svých cestách ji lidé oslovovali jako „babičku“, přestože rozhodně ve věku babiček nebyla. Dnes už chápe, že šlo o projev úcty. Právě ta podle ní někdy Čechům chybí, když vnímají Vietnamce jen jako majitele večerek.
V rozhovoru Magda Radostová připomíná pestrou a i krutou historii Vietnamu – tisíciletou nadvládu Číny, období francouzské kolonizace i americkou válku. K tomu říká, že Vietnamci necítí k žádnému národu zášť a historii berou jako něco, co nelze změnit.
Zmiňuje spoustu zvyklostí a tradic, které mohou překvapit, ať už jde o tradiční sňatky, důvody, proč se převážná část Vietnamců jmenuje Nguyen, nebo důvod a princip uctívání zemřelých v domácnostech.
Prozrazuje také, proč se ve Vietnamu jí dřevěnými hůlkami, a jak to kdysi lidem zachránilo život. „Jedení hůlkami se rozšířilo, když panovníci potřebovali zjistit, jestli náhodou jejich pokrm není otrávený. A ve Vietnamu existuje strom, jehož dřevo při kontaktu s otráveným jídlem mění barvu. Z toho se začaly vyrábět hůlky na jídlo a byla to velikánská pomoc, protože nemuseli umírat lidé, kteří ochutnávali panovníkovi jeho jídlo," vysvětluje. Stejně poutavě vypráví Magda Radostová i o místní gastronomii, která je podle ní nejlepší na světě.
Proč si vietnamské ženy přidávají na věku? Podle čeho si chlapci ve Vietnamu, zvláště u kmenů v severní části, vybírají dívky? Jaká mají ve Vietnamu posvátná zvířata?
Poslechněte si povídání Na pohovce Jožky Kubáníka, které nabídne spoustu informací, objasní i vyvrátí některé mýty a prostřednictvím kterého nahlédnete do všech koutů Vietnamu od severu až po jih.
Všechny hosty a rozhovory z pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka najdete i na webu rozhl.as/Kubanik nebo v podcastových aplikacích Můj Rozhlas, Spotify, Google Podcast nebo Apple iTunes.
Související
-
Když Dalajláma zjistil, že jsme Češi, rozzářily se mu oči, říká o unikátním setkání Martin Rufr
Za světáka v tom nejlepším slova smyslu se může považovat teprve dvaadvacetiletý Martin Rufr. Ten zažil něco, co zní naprosto neuvěřitelně. Navštívil doma Dalajlámu.
-
S velvyslancem USA v Česku Bijanem Sabetem o životě ambasadora i zážitcích z návštěv Moravy
Do Zlína přijel v říjnu 2024 výjimečný host - americký velvyslanec Bijan Sabet. Přijal pozvání k rozhovoru do Českého rozhlasu Zlín.
-
Z českých Vánoc bych si do Argentiny odvezl Ježíška a mé oblíbené cukroví, říká Rodrigo Morales
Rodrigo Morales se narodil se v Bolívii, dětství prožil v Argentině a nyní žije na Moravě. Před Vánoci přijal pozvání k rozhovoru Na pohovku Jožky Kubáníka.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka