Z věže kostela sv. Mikuláše budete mít Cheb jako na dlani. Uvidíte majestátní hrad i řeku Ohři

Na věž kostela sv. Mikuláše v Chebu nás zavedl historik Petr Beran
Jednou z nejvýraznějších dominant města Chebu v Karlovarském kraji je kostel svatého Mikuláše. Tyčí se nad historickým centrem už od 13. století a za tu dobu prošel řadou proměn. Původně románská stavba získala gotickou podobu, později byla upravena v barokním stylu a dnešní vzhled jí daly novogotické věže. V jedné z věží se nachází vyhlídka.
Na barokních přestavbách kostela se podílel i slavný architekt Johann Balthasar Neumann, rodák z Chebu, jehož rukopis bychom dnes našli i na mnoha význačných stavbách v Německu.
Kostel se během staletí nevyhnul hned několika požárům. Ten největší ho postihl na konci druhé světové války. Nacisté si totiž zřídili v jedné z věží kostela vojenskou pozorovatelnu vybavenou kulomety. V dubnu roku 1945 proto shodila spojenecká letadla na kostel zápalnou bombu a mohutný požár zničil krovy i obě věže.
Dnes má kostel věže nové a v jedné z nich se nachází vyhlídka, která nabízí nezapomenutelný pohled na celé město i jeho malebné okolí. Po zdolání schodiště se návštěvníkům otevře panorama historických střech Chebu, majestátního hradu i výhled na řeku Ohři. Za jasného počasí je možné dohlédnout až k vrcholům Slavkovského lesa a daleko do Německa.
Výstup na kostelní věž dá možná trochu zabrat, ale odměna v podobě výhledu rozhodně stojí za to. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči každý den kromě pondělí, mimo hlavní sezónu pak pouze v pátek a o víkendech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka