Vratislav II. měl cestu ke královské koruně spletitou. Na svou dobu projevil poměrně neobvyklou loajalitu, a ta byla odměněna
Cesta českých panovníků ke královské koruně nebyla rychlá ani přímočará. Jako první ji získal Vratislav II. Syn Břetislava a Jitky na trůn nastoupil roku 1061 po smrti bratra Spytihněva II.
V římské říši tehdy probíhaly boje o moc. Císař Jindřich IV. měl soupeře v protikráli Rudolfu Švábském, na Čechy útočila polská vojska. Vratislav II. zvolil na svou dobu poměrně neobvyklou loajalitu a Jindřichovi stál pevně po boku.
A tuto věrnost císař odměnil, když roku 1085 na sjezdu v Mohuči získal Vratislav II. královskou korunu. Nechal se dvakrát korunovat, jednou v Mohuči a podruhé v Praze. U příležitosti této události byl vyhotoven výjimečný manuskript zvaný vyšehradský kodex. Papež však platnost korunovací nikdy neuznal.
Dalším důležitým činem Vratislava II. bylo založení biskupství v Olomouci. Za svého života se stihl třikrát oženit a zplodit množství potomků. Ti ovšem na královskou korunu nárok neměli – nebyla totiž dědičná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka