Violu chci otevřít i mladým lidem, říká herečka a nová ředitelka divadla Klára Cibulková
Do širšího povědomí diváků se dostala díky seriálu Ordinace v růžové zahradě. Nedávno se však stala ředitelkou divadla Viola. Co by chtěla změnit?
Klára Cibulková se nenarodila zrovna do herecké rodiny. Tatínek byl fyzikální chemik, maminka stavební projektantka. „Obě babičky byly ochotnice, takže to umělecké střevo je zřejmě ob generaci.“
Její otec nebyl nadšený jejím rozhodnutím jít na DAMU, ale rodiče ji nechali vždycky vybrat. „Táta měl obavy, aby mě to uživilo, abych byla šťastná a je rád, když vidí, že jsem.“
Rozhodnutí přišlo ve 40 letech
Šestnáct let byla členkou Švandova divadla. „Byla jsem věrná, i když pochybnosti věkem přicházely. Vždycky jsem je vyřešila těhotenstvím, což se stalo dvakrát. Pak přišla další krize, to už bylo kolem 40. roku, a to už jsem se tedy rozhodla pro změnu.“
Potom přišly nabídky do seriálů. Kromě Ordinace si zahrála i v Kriminálce Anděl nebo advokátku v seriálu Sestřičky. V Ordinaci hrála pět let. „Potřebovala jsem odejít kvůli vyčerpání. V kombinaci s divadlem a rodinou to bylo náročné. Ale odejít bylo těžké. Z kolegů se stali kamarádi, a myslím tím i ten štáb. Ráda vzpomínám také na seriál Kukačky. Ale už to beru jako tábor. Chvíli s těmi lidmi strávíte, něco zažijete a je na co vzpomínat. Když to skončí, je vám to chvíli líto, pak to odezní.“
Viola i pro mladší
V říjnu 2024 se stala ředitelkou divadla Viola, ve kterém i hraje. Violu navštěvovala už během studií na DAMU, k divadlu má tak velmi úzký vztah. „Byla jsem na pochybách, jestli do toho jít a zkusit konkurz na ředitelku. Je to obrovská časová i energetická zátěž. Ale měla jsem podporu týmu. A Violu miluju i jako divák, chodím se často dívat na představení. Vždycky u toho na všechno zapomenu.“
Kláru Cibulkovou fascinuje zejména historie Violy. „Původně to byl undergroundový klub, pak poetická vinárna a teď je z toho převážně činoherní divadlo. Proto bych tam zase chtěla vrátit muziku i poezii. A úplně nejlíp poezii s hudbou. To je moje vize. V tom intimním prostoru je to úžasný. Zároveň bych tím chtěla divadlo otevřít i pro mladší lidi.“
Na DAMU ji vyučovala herečka Věra Galatíková. Jaká byla? Proč zamířila po studiích zamířila do Španělska a už se neplánovala vrátit? Jejím manželem je herec Tomáš Pavelka. Jaké mají zážitky z představení v USA? Půjdou děti v jejich šlépějích? Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka