VIDEO: Seriál dechových hudeb potřetí! Dechová hudba Žadovjáci zaplnila kyjovský dům kultury

14. březen 2023

Třetí koncert ze Seriálu dechových hudeb se odehrál v Kyjově, kde vystoupili Žadovjáci – kapela hrající od roku 1955. Podívejte se na záznam koncertu!

Kapelou prošly desítky muzikantů, kteří jsou dnes stálými členy předních českých a moravských symfonických nebo jazzových orchestrů. Dnes vede Žadovjáky klarinetista Ladislav Svoboda a zpívá s nimi Oľga Baričičová.

Žadovjáci jsou prestižní dechovou hudbou. Kapelu založil Vladimír Pantlík, nejdříve jako taneční orchestr. V roce 1971 převzal jeho funkci Antonín Krist a kapela hrála stále častěji i hudbu lidovou. Vrcholu dosáhla roku 1978 vítězstvím Zlaté křídlovky v Českých Budějovicích. Kapelnickou taktovku převzal v roce 1985 Antonín Doupovec, tento vedl těleso do roku 1992. Ve stejném roce se žezla ujímá stávající kapelník a umělecký vedoucí Ladislav Svoboda. Zajímavostí může být, že dodnes mají Žadovjáci v souboru zakládajícího člena kapely, kterým je zpěvák Miroslav Surka.

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...