VIDEO: Cimbálová muzika Šternovjan zahrála na slavkovském zámku

30. listopad 2017

Na začátku prosince uplyne 212 let od slavné Bitvy tří císařů. Listopadová Živá notečka se jako předzvěst historické rekonstrukce bitvy a dalších akcí na Brněnsku ozvala ze Slavkova u Brna, a to přímo z krásných prostor slavkovského zámku.

Historický sál sámku Slavkov-Austerlitz je asi nejvýpravnějším místem, odkud se za svou téměř dvouletou historii cyklus Na živú notečku přihlásil.

Blížící se výročí slavné bitvy, která se nedaleko zámku odehrávala, ovlivnilo i repertoár, se kterým vystoupila hostující Cimbálová muzika Šternovjan.

Cimbálová muzika Šternovjan z Újezdu u Brna patří mezi mladé, nově vzniklé kapely. Byla založena v roce 2015 a u jejího vzniku stál primáš a vedoucí muziky David Šinderbal, který pochází ze Slovácka a působil i v jiných souborech.

I proto muzika zpracovává a interpretuje mimo brněnského folklorního materiálu také písně slovácké. Kapela se prezentuje na přehlídkách folklorních souborů, veřejných zábavách či koštech vín, ale snaží se zapojovat i do komunitního života obce a obnovovat tradice například při štěpánském koledování, velikonočním šmigrustu nebo hraní na hodech.

Mimo své hudební aktivity doprovází Cimbálová muzika Šternovjan stejnojmenný folklorní soubor. V letošním roce přistoupili k rekonstrukci újezdského kroje, v kterém se představili i v koncertním speciálu pořadu Na moravskou notu – Na živú notečku.

U příležitosti výročí Bitvy tří císařů vystoupili v sále slavkovského zámku s tematickým programem písní rekrutských, verbuňků a vojenských vůbec s názvem „Mašírujú na Francúza“.

autoři: Veronika Skálová, Petr Mička