VIDEO: BROLN zahrál k rozhlasové stovce tam, kde je folklór doma. Podívejte se na koncert z Vrbice

12. květen 2024

Připomínka 100 let od zahájení rozhlasového vysílání na Moravě pokračuje koncertem v obci Vrbice na Břeclavsku. Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se sólisty a hosty připomněl význam rozhlasového působení v oblasti lidové kultury a folklorního hnutí.

V neděli 12. května se v jihomoravské Vrbici představili v komponovaném programu zpěváci přespolní i domácí. S BROLNem, který od roku 2016 řídi Petr Varmuža, si zazpívali Ludmila Malhocká, Pavel Ptáček či Kamila Tomšejová. Nechyběl ani kmenový zpěvák orchestru, který bydlí právě ve Vrbici – Michal Janošek.

Z místních se představila například cimbalistka Tereza Bílková se zpěvačkou Bělou Kočko či Natálií Jungmannovou a zazpívali také Mužáci z Vrbice. Pomyslným propojením s minulostí orchestru i rozhlasového vysílání bylo hostování někdejšího primáše orchestru Jana Kružíka.

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.