Většina koupališť na jižní Moravě má otevřeno. Kde se zchladit a jak je na tom kvalita vody?

18. červen 2024 10:00

S druhou půlkou června přichází letní počasí – ideální příležitost vyrazit na koupaliště a trochu se zchladit. Kde už mají nádrže napuštěné a jak je na tom kvalita vody v těch přírodních?

Ze zhruba pětadvaceti biotopů, koupališť a pláží má většina buď už otevřeno, nebo to do konce června plánují. Na Blanensku tento víkend otevírají koupaliště v Lysicích a Křtinách, do konce června taky v Letovicích nebo v Banticích na Znojemsku. Na koupaliště v Hustopečích se ale lidé podívají až začátkem srpna, kdy dělníci dokončí jeho rekonstrukci.

Brněnská Riviéra naproti tomu otevřela už na konci května a zájem je ve srovnání s loňskou sezónou ve stejné době vyšší. Dopravu na Riviéru momentálně ovlivňuje probíhající oprava silnice v Bauerově ulici, řidiči mohou využít odstavnou plochu u Anthroposu.

Biotopy a koupaliště v přírodě

Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje stav vody v biotopech a koupacích oblastech v přírodě pravidelně monitoruje. V květnu a červnu hygienici kvalitu vody na všech měřených místech ohodnotili nejlepší známkou jedna, tedy vhodnou ke koupání.

Brněnská přehrada

Povodí Moravy před necelými patnácti lety zavedlo na Brněnské přehradě opatření, která zabraňují šíření sinic. Především jsou to takzvané areační neboli míchací věže. Studenou vodu zespoda, kde se sinicím nedaří, promíchávají s teplou vodou u povrchu. Sinice se v takových podmínkách špatně šíří a voda zůstává čistá. Takových věží je v současnosti v provozu celkem 21, tedy o šest víc než loni.

Na přehradě se můžete svlažit hned na několika místech:

  • Kozí horka
  • Osada
  • Rakovec
  • Rokle
  • Sokolské koupaliště
autoři: Šimon Franc , lop
Spustit audio