Vědci z Masarykovy univerzity nezahálejí v boji s viry. Vyvíjejí ochranný respirátor pro děti

I když většina lidí už se asi těší, až bude moct odložit roušky, antropologové z Masarykovy univerzity v Brně stále pracují na vývoji respirátoru, který by co nejlépe seděl i na malý dětský obličej.

Chtějí také vytvořit metodiku, která lidem pomůže s výběrem správné velikosti a tvaru masky. Na tento projekt získali od Technologické agentury České republiky 130 tisíc korun z výzvy zaměřené přímo na projekty, které mají pomoci zamezit šíření nového koronaviru.

„Základem je nastavit scanovaného člověka do správné pozice,“ vysvětluje Dominik Černý u přístroje v suterénním pracovišti ústavu antropologie. Šest kamer 3D obličejového skeneru člověka potom jediným jasným zábleskem vyfotografuje od ramen nahoru. V počítači se pak obraz zpracovává do podrobného virtuálního modelu, kterým je možné otáčet. „Každý 3D model je tvořen sítí bodů, které jsou pospojovány polygony.“

Šest kamer 3D obličejového skeneru člověka jasným zábleskem vyfotografuje od ramen nahoru

„Celá databáze má být jakýsi referenční vzorek české populace. Primárně slouží k tomu, abychom vytvářeli algoritmy pro identifikaci osob, protože jsme forenzní laboratoř, ale jak jsme zjistili v době epidemie, tak mohou sloužit také pro průmyslové účely,“ vysvětluje účel databáze obličejů vedoucí výzkumného týmu Petra Urbanová.

Aktuálně na databázi testují nový model prototypu ochranného respirátoru, který vyvinuli odborníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v Praze. Jde o to, aby co nejlépe seděl na dětský obličej.

Vědci z Masarykovy univerzity vyvíjejí ochranný respirátor pro děti

Pokud se v budoucnu ujme výroba masek pro různé věkové kategorie, chtějí brněnští výzkumníci vyvinout také jednoduchý postup pro volbu správné velikosti a tvaru.

„Kdo vyrůstal v 80. letech, tak si pamatuje plynové masky. Že bylo standardizované měřidlo, které změřilo dva body na obličeji a podle toho se zjišťovalo, jakou masku vám dají. V dnešní době nebudete mít u sebe pravítko, ale mobil. Zatím vyvíjíme algoritmus, který by se do případné aplikace dal,“ přibližuje další směry výzkumu antropoložka Petra Urbanová.

Spustit audio