Ve výběru nejlepších baseballistů Evropy se na Tchajwanu představil i český reprezentant Chroust

18. leden 2016

Nejlepší baseballisté Asie se poprvé utkali s výběrem Evropy. V týmu reprezentujícím Evropu bojoval i český reprezentant a hráč brněnských Draků Přemek Chroust. Měsíční pobyt na Tchajwanu mu přinesl hlavně pořádnou dávku zkušeností.

„Být součástí evropského výběru je pro mě asi největší úspěch, kterého jsem kdy dosáhnul. I když samozřejmě dostat se do seniorského reprezentačního týmu a odehrát mistrovství Evropy je taky obrovská prestiž,“ říká Přemek Chroust.

V evropském týmu bylo dvanáct Italů, osm Nizozemců, čtyři Němci, dva Francouzi a po jednom hráči měli kromě České republiky zastoupení Chorvatsko, Belgie a Španělsko. Výběr Evropy skončil v konkurenci reprezentace Tchajwanu a výběrů čínské, japonské a jihokorejské ligy poslední. Vyhrál jediný zápas ze čtrnácti. Většina duelů ale byla vyrovnaná, rozhodovaly až koncovky.

„Výkonnostní rozdíl není takový. Je ale hodně vidět, že asijští hráči jsou profesionálové. Jsou vyhraní a mají víc natrénováno,“ dodává český reprezentant.

Na Tchajwan odjel čtyřiadvacetiletý brněnský baseballista na konci listopadu, domů do Tišnova se vrátil dva dny před Štědrým dnem. V daleké Asii tak strávil skoro celý advent. Nad nabídkou reprezentovat Evropu ale i přes předvánoční termín Chroust dlouho nepřemýšlel.

„Neměl jsem žádné povinnosti. Docela rychle jsem se rozhodl, že pojedu. Z hlediska mé kariéry to bylo dobré rozhodnutí. Není jisté, jestli si na podobné úrovni ještě někdy zahraju. Občas se mi zastesklo po domově, ale mohl jsem si zahrát nejlepší baseball v životě,“ vysvětluje Chroust.

V Asii patří baseball k nejoblíbenějším sportům. Stadion v Tchaj-čungu, který hostil zápasy má kapacitu 20 000 diváků. Na zimní ligu jich ale tolik nechodilo.

„Když přišlo na zápas pět set diváků, na tak obrovském stadionu se úplně ztratili. A vypadalo to, že je úplně prázdný,“ upozorňuje Chroust, který se teď už doma připravuje na další sezonu české extraligy.

Čtěte také

autoři: Stanislav Zbyněk , dan
Spustit audio