V roubeném domku ve Skutči se narodil hudební skladatel Václav Jan Tomášek
Ve Skutči na Chrudimsku v Pardubickém kraji stojí v boční uličce - trochu stranou dění - dům, který by byla škoda minout bez povšimnutí. Jde o unikátní stavbu městské architektury 18. století - dům z poloviny zděný a z poloviny roubený, přesto s honosnou barokní střechou připomínající zámek. Navíc se v něm v roce 1774 narodil hudební skladatel Václav Jan Tomášek.
Václav Jan Tomášek byl ve své době velmi známou a uznávanou osobností, dnes bychom ho nazvali živoucí legendou, kterou znala v podstatě celá hudební Evropa. Jeho díla, kterých je dohromady přes 120, měla dokonce větší ohlas, než dnes všem dobře známé skladby jeho následovníka Bedřicha Smetany.
Tomášek byl nejen všestranně vzdělaný, ale i společensky oblíbený. Už jeho mohutná postava v černém plášti a s kloboukem s širokou krempou budila pozornost. Přátelil se s Haydnem, Beethovenem, Goethem a jeho pražský dům byl vyhledávaným salónem pražské kultury a vědy, který nemohl minout žádný významný umělec, který v té době navštívil Prahu – mimo jiné třeba Paganini, Wagner či Berlioz. Rádi k němu chodili i přední osobnosti českého národního obrození – Palacký, Čelakovský, Hanka a další.
Rodiče byli chudí, ale vážení
Je možné, že základy společenského úspěchu si odnesl už ze Skutče, ze své rodiny a rodného domu, který byl také místem, kde bylo vzdělání a společnost vítána. A to přesto, že jeho rodina nepatřila k nejbohatším. Oba jeho rodiče pocházeli z chudých tkalcovských poměrů, pro svůj přehled a vzdělání byli však ve Skutči velmi uznáváni a Tomáškův otec byl dokonce několikrát zvolen městským radním.
O jejich postavení ve městě svědčí ostatně i Tomáškův rodný dům, který se svou velkou mansardovou středou vypadá spíš jako barokní zámek. A to i přesto, že je z části roubený. Prostorná obytná místnost ani vzdáleně nepřipomíná prostou chaloupku chudých lidí, na druhou stranu představit si zde život rodiny se 13 dětmi, není snadné.
Václav Jan Tomášek byl totiž nejmladším ze 13 dětí. I když je pravděpodobné, že se v domku všechny děti nikdy nesešly. Rozdíl mezi prvním a posledním dítětem Tomášků byl 20 let. Kromě toho se ne všechny dožily dospělosti, což bylo v té době běžné.
V obytné místnosti, kde Tomáškova rodina žila, zůstal dodnes zachovaný unikátní dřevěný strop. Nechybí zde ani klavír, který v rodině amatérského muzikanta vedoucího své děti k hudbě nesměl chybět. V současné době je tato část modlitebnou Českobratrské církve evangelické.
V místnosti, která dříve sloužila jako hospodářská, pravděpodobně jako spižírna, je dnes památník, který připomíná život Václava Jana Tomáška, ať už ve Skutči, tak i jeho úspěchy v Praze, včetně těch na poli evropské hudby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: ‚Začíná zlatá doba Spojených států. Na hranici s Mexikem pošlu armádu,‘ uvedl Trump
-
Propuštění rukojmí Hamásu potřebují klid. Přijetí záchrany je náporem na psychiku, říká psycholog
-
Evropě hrozí druhá Jalta. Můžeme skončit ve sféře vlivu jako po druhé světové válce‘ říká bankéř Jonáš
-
Politolog Kopeček: Volby v Čechách by teď vyhrálo ANO. Na kauzy Babiše se už zapomnělo