V republice patří k nejmenším. Přesto je z rozhledny Alfonse Muchy krásný výhled nejen na Ivančice

3. duben 2023

Nad městem Ivančice v Jihomoravském kraji se tyčí jedna z nejmenších rozhleden v republice. Vysoká je pouhé čtyři metry. Jméno má po slavném místním rodákovi, malíři Alfonsi Muchovi. A i přes její malou výšku je z ní krásný výhled do okolí. Dostupná je poměrně snadno a to po celý rok a zdarma.

Od roku 1912 stávala na místě dnešní rozhledny dřevěná vyhlídka. Kvůli nedostatku palivového dříví ji ale po devíti letech místní rozebrali. V roce 1930 vyrostla rozhledna nová, betonová a dostala jméno po slavném ivančickém rodákovi Alfonsi Muchovi.

Slavnostní otevření proběhlo 1. června 1930. Náklady na její výstavbu činily tehdy pět tisíc a jedno sto korun. Stavbu vyprojektoval místní tiskař a grafik Miloš Navrátil, stavitelem byl Karel Feith. V roce 2000 byla rozhledna zrekonstruována a odstraněny dřeviny, které bránily ve výhledu.

Vyhlídková plošina se nachází ve výšce pouhých čtyř metrů. Rozhledna se tak řadí k těm nejmenším v republice. Je ale postavena na kopci Réna nad městem a skýtá nádherný výhled na Ivančice i okolí, na soutok Jihlavy a Rokytné nebo kostel sv. Jakuba na protějším kopci. V dálce je možné spatřit také chladící věže dukovanské elektrárny.

K vyhlídce Alfonse Muchy vede červená turistická trasa, kterou zvládne prakticky každý, byť je třeba počítat s menším převýšením. Dostanou se k ní pěší i cyklisté. Rozhledna je přístupná celoročně a zdarma.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...