V Břeclavi začíná fungovat nový systém třídění odpadu, lidé mohou získat slevu na poplatku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Seniorka, odpad, popelnice, třídění odpadu, plasty, komunální odpad, kontejner, ilustrační foto

Břeclavská radnice zavádí nový systém třídění odpadu. Ode dneška popeláři sváží od rodinných a bytových domů papír a plast. Množství bude evidovat pomocí QR kódů na vytříděných pytlích. 

Nejaktivnější obyvatelé mohou získat slevu na ročním poplatku za odpad. Zapojení do programu je dobrovolné.

„Předpokládáme zvýšení nákladu na svoz odpadu ve výši 1,3 milionu korun. Zatím se jedná jen o odhad, doufám, že ta částka bude nižší. Předpokládáme vyšší příjmy z EKO-KOMu, to jsou odměny za vytříděný odpad, ušetřili bychom 400 tisíc, takže snad bychom se mohli vejít do milionu korun zvýšení nákladu,“ říká místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.

Radnice ale nebude kontrolovat a evidovat množství vytříděného odpadu v každé domácnosti, zajímat se bude pouze o to, jestli se lidé do nového systému zapojili a jak často třídí. „Dáváme lidem možnost ušetřit až 70 % na poplatku, který platí za odpad. Tu slevu budou sbírat v roce 2020 a uplatnit by ji mohli v následujícím období,“ doplňuje Matuška.