Úsměv samoty. Poslechněte si rozhlasovou hru o samotě, lásce a jednom zachráněném osudu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Donutil

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Tragikomedie Úsměv samoty autora George Agathonikiadise se odehrává v nemocničním pokoji. Poslouchejte společně s námi příběh dvou mužů s naprosto odlišnými povahami a životními zkušenostmi. Hlavní role ztvárnili Miroslav Donutil a Zdeněk Maryška.

Kuchař Julius je plebejec, muž praxe a přízemních tužeb. Spisovatel Alexander je skeptický intelektuál. Jejich setkání v nemocničním pokoji je plné nedorozumění a půtek. To se změní, když jim do života vstoupí zdravotní setra, která je má oba na starosti. V okamžiku, kdy se muži dozví o jejím těžkém osudu, rozhodnou se jí pomoct. Jejich invence a nasazení nezná hranic a tak je vše korunováno překvapivou pointou.

George Agathonikiadis ve svém debutu na poli rozhlasové hry obsadil do role Julia svého dlouholetého přítele Miroslava Donutila. Alexandra ztvárnil Zdeněk Maryška a sestru hraje Dana Černá.

O autorovi

Režisér a scénárista George Agathonikiadis od svých 18 měsíců vyrůstal v Československu. Po pobytu v dětském domově pro děti imigrantů z občanské války v Řecku žil v Brně.

Vystudoval Střední textilní školu – obor divadelní kostým, v letech 1973–1977 pak obor režie na pražské FAMU. V letech 1977–78 působil v ČST Praha, 1979–1983 jako režisér v ČST studio Brno. V roce 1983 se vrátil a do Řecka, kde založil rodinu.

Dnes působí jako režisér dokumentární i dramatické tvorby nejen v Aténách, ale také v Česku, kde pracuje pro Českou televizi jako režisér a scenárista. Patrně nejznámější z jeho tvorby je inscenace Můj strýček Archimedes s Miroslavem Donutilem a Ondřejem Vetchým v hlavních rolích.