Tatínci na rodičovské dovolené

13. duben 2007

Otce pečující o děti, tedy v rolích, ve kterých tradičně vídáme spíše ženy, ukazuje fotografická výstava, která je v těchto dnech k vidění v knihovně Jiřího Mahena v Brně. Výstava je součástí kampaně, která má podpořit české muže ve větší angažovanosti v péči o děti. Otců, kteří zůstanou s dítětem na rodičovské dovolené, je u nás stále poskrovnu. Jedním z těch, kteří tuto zkušenost mají a byli zachyceni na fotografiích, je Jiří Peroutka z Brna.

"Na rodičovské dovolené jsem byl se svou dcerou Terezkou, které teď budou čtyři roky. A musím přiznat, že jsem si to užíval." Říká Jiří Peroutka. "Vyhovovalo mi, že nemusím vstávat před šestou do práce. O Terezku jsem se naučil starat po nějakém čase. Někdy to bylo samozřejmě náročnější, podle toho jak se vyspala, ale skutečně jsem si to užíval."

"Na rodičovskou dovolenou jsem šel proto, abych vyšel vstříc své ženě. Tehdy měla přerušené studium na medicíně a aby se mohla vrátit do školy, tak jsem nastoupil na mateřskou dovolenou já. Protože pracuji v rodinné firmě, nebyl problém s odpoledními směnami." Dodává Jiří Peroutka.

"Největší potíž my občas dělalo zvládnout její ranní rozmrzelost. Terezka byla samozřejmě fixovaná na maminku a když ráno zjistila, že maminka je pryč, byla smutná. Většinou se mi ji podařilo uklidnit, ale byl to boj a nápor na nervy. Přesto svoji zkušenost doporučuji všem otcům, protože na mateřské zjistí, že to není žádná dovolená, ale jistý druh práce a úsilí. Člověk se musí hlavně naučit velké sebekontrole."

autor: gaj
Spustit audio