Středeční Noční linka: Voňavé vzpomínky - parfémy a vůně, které nás provázely životem
Vůně mají úžasnou schopnost vyvolat vzpomínky. Parfém vaší babičky, vůně dřeva v chatě, nebo čerstvě upečený chléb z dětství – to vše nám může okamžitě připomenout důležité okamžiky a lidi v našich životech.
Každá vůně nese svou vlastní historii a dokáže v nás vyvolat emoce, které jsme považovali za dávno zapomenuté. Které vůně vás provází životem? Jaké konkrétní okamžiky a vzpomínky se s nimi pojí?
Možná si vzpomínáte na vůni květin z vaší zahrady, která vám připomíná léto strávené s rodinou, nebo na aroma oblíbeného jídla, které vás vždy zahřálo u srdce. Tyto vůně mohou mít na nás silný emocionální dopad a pomoci nám vnést do našeho každodenního života dávku nostalgie. A které byste si přáli znovu ucítit, aby vás přenesly zpět v čase?
Svůj příběh zavolejte Jarce Barboříkové do zlínského studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište sem, přímo pod téma (rozhlas.cz/linka). K dispozici je také email linka@rozhlas.cz. Těším se na Vás!
Související
-
Naleštěné motocykly, burácení motorů, ve vzduchu vůně benzínu. Jawa je láska na celý život
Mezi stroji, které mohli lidé na strazu ve Strání obdivovat, nechyběly modely Jawa 250, takzvané péráky, které firma začala vyrábět po druhé světové válce.
-
Velehradská bylinkářka Pavlína Pelikánová: Příběh obnovy starých léčivých tradic
Byliny byly dříve součástí každé domácnosti. V čajích, sirupech, mastích i při vaření. Přitom sbírat byliny může takřka každý. Jaké byliny dávají louky ve Zlínském kraji?
-
Oblíbený chléb „mařaťák“ má stoletou tradici. V Uherském Hradišti jej po generace pečou Masaříkovi
Už sto let s vynucenou pětačtyřicetiletou pauzou peče rodina Masaříků Mařatský chléb. Jejich pekárna už ani jiný sortiment nenabízí, přesto stojí přede dveřmi často řada.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.