Středeční Noční linka: První vánoční svátek zasvěcený svaté Barboře
Řezání třešňových větviček, ale i větviček višňových, větviček z jabloní, broskvoní nebo třeba i zlatého deště, tzv. „barborek“, je velice známý zvyk, který se přenesl i do našich domovů. Máte už doma „barborky“?
Víte, co znamená, když „barborka“ vykvete na Štědrý den? Stará pověra říká, že pokud větvička vykvete na Štědrý den svobodné slečně, do roka a do dne se provdá. Rozkvetlá větvička má také přinést do domu štěstí. Jak je to s dalšími pověrami? Jaké další tradice se udržují ve vaší rodině? A co punčocha za oknem, připravujete ji pro vaše děti a vnoučata? Jak důležité jsou pro vás tradice?
Na den sv. Barbory lidé věřili nejen na pozitivní magickou sílu barborek, ale i na temnější mystické síly. V minulosti obcházely v předvečer svaté Barbory venkovská stavení ženy a dívky zahalené do bílých prostěradel nebo šatů se závojem či rouškou přes obličej. V některých případech chodily ženy převlečené za jeptišky, jinde nosily na hlavě věnec. Většinou však převládala bílá barva jako symbol čistoty umučené světice.
Svatá Barbora je uctívána jako svatá patronka havířů, dělostřelců, architektů a matematiků. Je také patronkou umírajících. Dále je ochránkyní proti náhlé smrti či proti smrti bleskem. Svatá Barbora z Nikomédie patřila ke 14 svatým pomocníkům, kteří byli volání v obzvlášť těžkých chvílích. Sama Barbora byla podle legendy pro svou víru v křesťanství pronásledována, poté mučena a sťata svým vlastním otcem.
Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Jana Chládková.
Své příběhy můžete volat do studia Českého rozhlasu na telefonní číslo 731 800 900 nebo napište na e-mailovou adresu: linka@rozhlas.cz, případně využjte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka