Sobotní Noční linka: Nahoru? Jedině lanovkou!
Jaká je vaše nejoblíbenější lanovka v České republice a proč? Zažili jste někdy na lanovce nějakou nebezpečnou situaci nebo poruchu? Jaký je váš nejkrásnější zážitek z jízdy lanovkou? Máte strach z výšek a jak ho překonáváte při jízdě lanovkou? Jaký je váš názor na výstavbu nových lanovek v chráněných krajinných oblastech?
Myslíte si, že lanovky ničí přírodu, nebo naopak pomáhají regulovat turistický ruch? Zažili jste někdy nepříjemnou situaci s ostatními pasažéry na lanovce? Jak se díváte na ceny jízdenek na lanovky v Česku - jsou podle vás přiměřené? Jaký je váš postoj k celoročnímu provozu lanovek - měly by jezdit i v létě? Máte zkušenost s lanovkami v zahraničí? Jak se liší od těch českých?
Lanovky jsou fascinujícím dopravním prostředkem, který kombinuje praktičnost s neopakovatelným zážitkem. V České republice je v provozu přes 70 lanových drah různých typů, od krátkých vleků po několikakilometrové kabinkové lanovky. Nejstarší dosud fungující lanovkou u nás je ta na Petřín v Praze, zprovozněná v roce 1891. Lanovky hrají důležitou roli v rozvoji cestovního ruchu, zejména v horských oblastech, ale zároveň vyvolávají diskuse o jejich vlivu na životní prostředí. Moderní technologie umožňují stavbu stále delších a kapacitnějších lanovek, což otevírá nové možnosti, ale i výzvy pro udržitelný turismus.
Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.
Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz, případně využijte webový formulář www.rozhlas.cz/linka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.