Sobotní Noční linka: Když se řekne domov

10. duben 2021

Co pro vás znamená domov? Co, nebo kdo, podle vás dělá domov domovem? Kde svůj domov máte právě vy?

Je velký rozdíl mezi slovem dům a domov. Někdo může vlastnit luxusní dům s personálem a pěti koupelnami, ale nemusí se tam cítit doma. Naopak někdo, kdo žije ve skromné garsonce, nebo v rodném domě, kde soužívá na malém prostoru více generací, je na tento domov hrdý a miluje jej. Někteří lidé mohou mít domovů více, třeba ti, co hodně cestují, nebo například děti, které žijí po rozchodu rodičů ve střídavé péči.

Pro každého je domov něco jiného. Slovo dům, domov zahrnuje široké spektrum pocitů. Někdo řekne, že doma je tam, kde si můžu pověsit klobouk. Většinou si ale představíme příbytek, kde jsou s námi blízcí lidé, je nám spolu dobře a panuje mezi námi láska. Zkráceným vyjádřením pro utrpení dnešní doby je „být bez domova.“ Odhaluje ty nejhlubší a nejbolestnější skutečnosti, znamená nikam nepatřit a nemít žádné místo, kde se člověk může cítit bezpečný, zaopatřený, chráněný a milovaný.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová