S princeznou ze mlejna jsem si vyřídila všechny účty, říká o své slavné roli Andrea Černá
Pohádka Princezna ze mlejna letos oslavila už 30 let. Roli Elišky ztvárnila Andrea Černá. Jak se popasovala coby šestnáctiletá se slávou a co dělá dnes?
Andreu Černou si režisér Zdeněk Troška vyhlédl přímo na chodbách konzervatoře. Pozval ji na kamerové zkoušky a budoucí princezna potvrdila, že je pro roli jako stvořená. „Bylo mi šestnáct a získala jsem mnoho zkušeností. Tenkrát mi je tam mohl předávat kdokoli, ale nikdo se ke mně nestavěl mentorsky, spíš to bylo formou rad.“
S rolí Elišky přišla rychlá sláva. „Přišlo to opravdu rychle, nedalo se na to připravit. Tak jsem si pořídila spoustu čepic a brýlí, abych nebyla poznat a mohla třeba aspoň v klidu nakoupit.“
Netrvalo dlouho a začala chodit za dětmi do diagnostického ústavu. „Z princezny ze mlejna se stala kamarádka dětí, co nikoho neměly. Tím jsem si s ní vyřídila veškeré účty,“ usmívá se Andrea Černá. „Jsem moc ráda, že mě tahle zkušenost potkala. Poznala jsem spoustu báječných lidí a mám je kolem sebe dodnes.“
O šest let později se začala natáčet Princezna ze mlejna 2. „Pokračování jsem si vlastně nikdy nepřála, protože to bylo psané původně jen jako jeden díl. A nastavovaná kaše je nastavovaná kaše. Přesto si myslím, že se to Zdeňkovi Troškovi povedlo. Dokonce jsem slyšela ohlasy, že se druhý díl líbil ještě víc. Takže tady to vyšlo.“
Divadelní prkna a první sbírka básní
Andrea Černá prošla mnoha divadly, nejvíc si cení devatenáctileté zkušenosti v divadle J. K. Tyla. Teď je její domovskou scénou Divadlo na Vinohradech. Vidět ji můžete ve hře Revizor nebo v komedii Nepijte tu vodu.
Teď se chystá i na pole spisovatelské a vydává knihu básní. „Sbírka se bude jmenovat Rorýsi. Píšu o tom, co potkám, co vidím, co se mě dotýká. První sbírku jsem si napsala asi ve čtrnácti letech, ale nenapadlo mě, že to někdy vydám.“ Je nadaná i po hudební stránce a aktuálně zpívá ve dvou kapelách. Tu první založila už před 25 lety.
Jaký repertoár s kapelami hraje? Co teď stojí v místě pohádkového mlýna? Jak ji přijal Alois Švehlík jako herecký otec? Co nového chystá v divadle? V rozhovoru zaznělo i autorské čtení několika básní. Poslechněte si v pořadu Alex a host.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.