Rozhodčí za zranění brněnských fanoušků odpovědnost zřejmě nenese

5. srpen 2013

Nejvíce diváků za posledních 12 let se přišlo podívat na stadion fotbalové Zbrojovky Brno. Někteří z nich ale měli z utkání s pražskou Spartou otřesný zážitek. Fotbal totiž sledovali při silné bouřce. Čtyři fanoušky - z toho dvě děti a jednu ženu - dokonce zranil padající strom.

Zranění ženy jsou opravdu vážná, podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno ale její život není ohrožen. Informace k věku ani charakteru poranění nemocnice nesdělila, podle záchranářů ale šlo o zranění hlavy a při převozu byla žena při vědomí.

Zranění dětí bylo lehčí, lékaři je ještě včera propustili, upřesnila z Brna reportérka Zuzana Plíšková.

Fotbalový klub Zbrojovka Brno dnes dopoledne vydal prohlášení, ve kterém vyjádřil lítost nad včerejší událostí, ke které došlo i přes to, že se pořadatelé snažili zajistit hladký průběh prestižního utkání. Klub dále uvedl, že se chce se zraněnými fanoušky spojit, aby jim nabídl nějaký způsob kompenzace za jejich újmu.

Policie případ zatím vyšetřuje, a zda vůbec někdo pochybil, či ne, prozradí zřejmě i závěry znaleckého posudku dendrologa. Ten posoudí stav stromu a zváží, zda se události vzhledem k počasí nedalo zabránit, nebo byl topol natolik seschlý, že byl i tak svému okolí nebezpečný.

Výsledky ale mohou být známy až za několik týdnů. Strom každopádně roste na městském pozemku mimo stadion a fotbalový klub tak zřejmě k zodpovědnosti volán nebude, doplňuje Plíšková.

Fotbal se hraje za lecjakého počasí, ale to včerejší v moravské metropoli bylo opravdu extrémní. Kdyby rozhodčí utkání přerušil nebo předčasně ukončil, větev stromu by na domácí fanoušky nespadla. Odpovědnost za tohle neštěstí ovšem na Jaroslavu Bílkovi neleží, i když domácí kouč Ludevít Grmela po zápase přiznal, že přemýšlel o tom, jestli rozhodčí nechá utkání dohrát.

Čtěte také

„Když jsme vylezli o poločase ven, tak mě to napadlo, protože to vypadalo hrozně, ale když jsme se na to dívali, bylo to nejhorší už pryč. Hráči na to samozřejmě byli připraveni, v poločase nám zvenku přišli říct o obutí na terén, že bude změna, tohle jsme zvládli. Ale nikdo nevěděl, jestli to dohrajeme, nebo ne, já jsem rád, že se to nakonec dohrálo. I diváci tam vydrželi sedět, za to jim moc děkujeme,“ říkal kouč Grmela.

Pravidla na diváky nemyslí

Jenomže to bylo ještě předtím, než zjistil, že čtyři středně těžce zraněné diváky museli záchranáři odvézt poté, co na ně kvůli bouřce spadla větev stromu. Dbát na bezpečnost fanoušků je ale úkolem pořadatelů, rozhodčí to v popisu práce nemá, jak upozorňuje předseda Pravidlové komise Fotbalové asociace Jiří Kureš.

„Rozhodčí nemá povinnost posuzovat ochranu zdraví diváků z důvodu povětrnostních podmínek. Diváci přece mohou odejít, pravidla na ně nemyslí.“

1. kolo první fotbalové ligy Viktoria Plzeň - FC Hradec Králové 29. července v Plzni. Spokojení fanoušci Plzně.

Co ale rozhodčí hlídat musí, je bezpečnost hráčů. To obnáší kontrolovat jak způsobilost terénu, tak dění na obloze, které Jaroslav Bílek tak docela v potaz nebral, i když nikdo z hráčů si po zápase nestěžoval, že bylo rizikové utkání dohrát.

Navíc v pravidlech fotbalu stojí, že rozhodčí má přerušit, případně i ukončit zápas, pokud přijde bouřka s nebezpečím zásahu bleskem. Posouzení toho, jak je situace vážná, je právě na rozhodčím. Bílek si tedy zřejmě obhájí, že nechal duel Brna se Spartou dohrát. Větší problémy budou mít sudí s vysvětlováním toho, proč domácí tým nezahrával na začátku zápasu pokutový kop a proč platil jeho vyrovnávací gól z ofsajdu.

autoři: jkb , tej , pkr
Spustit audio