Rozhlasový poklad. „Míval jsem před lety sen stát se hudebníkem,“ zpívá Gott na nahrávce z roku 1962

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Notový záznam písně Protokol č. 13

Píše se rok 1962. Na jeho konci se poprvé vyhlašuje anketa popularity Zlatý slavík. Karla Gotta v první desítce ještě nenajdete.

V té době vlastně nemá hity – písničky teprve postupně natáčí ve studiích Supraphonu. Třeba v červnu tak vznikla první úspěšná skladba, duet s Vlastou Průchovou Až nám bude dvakrát tolik. A už v říjnu téhož roku, přesně 10. října 1962, vznikla nahrávka v Brně a pro brněnský rozhlas!

Text písně Protokol č. 13

Jeden z jeho vůbec prvních studiových počinů objevila archivářka Českého rozhlasu Brno Iveta Svobodová. Písnička, nyní zřejmě nejstarší zachovaná Gottova rozhlasová nahrávka vůbec, byla natočena s tehdejším rozhlasovým orchestrem, který byl znám jako BERO (Brněnský estrádní rozhlasový orchestr). Už úvodní text „Míval jsem před lety sen stát se hudebníkem“ jako by komentoval začínající mistrovu kariéru.

Píseň se jmenuje Protokol č. 13, hudbu napsal brněnský skladatel Lubomír Novosad a text složil tehdejší redaktor brněnského rozhlasu a pozdější autor řady básnických sbírek Vladimír Janovic. Díky našim archivům můžete nahlédnout do partitury tak, jak ji viděli členové orchestru nebo sám Karel Gott, a samozřejmě si písničku označenou jako „taneční foxtrot“ i poslechnout.