Regionální kola verbuňku na Uherskobrodsku a Uherskohradišťsku

8. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Verbíř Erik Feldvabel s tanečníky chasy při hodovém odpoledni ve Starém Městě v roce 2009

Jan Káčer představí regionální kola ve verbuňku na Uherskobrodsku a Uherskohradišťsku, která předcházejí ústřednímu kolu Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku ve Strážnici.

Dnešní pořad Na pěknú notečku se bude celý točit kolem verbuňku. Individuálním mužském skočném tanci, který má tradici na celém Slovácku.

Je tancem improvizovaným a zvláštního rázu, kdy každý z tanečníků tančí sám za sebe jako výraz své regionální a místní příslušnosti, svého tanečního umění a povahy. Jeho nedílnou součástí je i zpěv. Taneční části jsou pomalé i rychlé. Tanec se skládá z cifer, drobných kroků, které si tanečník různě volí podle své chuti, nálady, upitého vína nebo prostoru. Prokládá je i podřepy, výskoky, otáčkami.

Hudební doprovod v pořadu zajistí cimbálové muziky Dolina ze Starého Města, Hradišťan, Mladí Burčáci z Míkovic, CM Jaroslava Pavlíka z Bojkovic, CM Olšava z Uherského Brodu a CM Ohnica s mužským sborem Staroměští mládenci.

autor: Jan Káčer | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio