Putování od chaty k chatě. Těšínské Beskydy nabízejí i nenáročné procházky krásnou přírodou
Chcete-li vyrazit na zimní procházku, vydejte se do nejvýchodnější části Beskyd k hranicím se Slovenskem, které se lidově říká Těšínské Beskydy. Rozkládají se napravo i nalevo od řeky Olše a nabízejí hory, lesy, louky a hlavně větší klid než třeba okolí Lysé hory. Po červené turistické značce se můžete vydat na nenáročnou túru, od rozhledny Tetřev u Kamenné chaty k horské chatě Skalka.
Rozhledna Tetřev byla otevřena v roce 2011. Vznikla přestavbou a dostavbou původního objektu z roku 1924. Nachází se ve výšce 944 metrů nad mořem a nabízí pěkný výhled na okolní hřebeny a údolí Beskyd.
„Současný výhled je mnohem lepší než v roce otevření rozhledny, protože okolní lesy postihl ve velkém kůrovec a následná těžba dřeva,“ říká Alena Kolčárková, vedoucí Gorolského turistického informačního centra v Mostech u Jablunkova. Na vyhlídkovou plošinu rozhledny ve výšce sedmi metrů vede 40 schodů. Rozhledna je pro turisty otevřena po celý rok. Na jejím vrcholku je umístěné světlo, aby v případě potřeby navádělo bloudící turisty.
Od rozhledny Tetřev a Kamenné chaty je možné vyrazit na několik tras. Pro zdatnější se nabízí například výšlap na Velký Polom ve výšce 1 067 metrů nad mořem. Naopak nenáročná procházka, ve stylu od chaty k chatě, vede na opačnou stranu. K chatě Skalka je to zhruba dva kilometry po zpevněné cestě, takže ji mohou v létě využít třeba i rodiny s kočárky. A v zimě je možná krásná procházka se sáňkami.
Cesta od Kamenné chaty ke Skalce vede v nadmořské výšce kolem 900 metrů. A když už je tam nějaký kopeček, tak mírný. Zhruba v polovině trasy turisté podcházejí pod lanovkou v areálu Severka. Šipka k chatě Severka ukazuje doprava mírně z trasy. A opět se tu otevírají krásné výhledy na údolí Lomné. Kdo vystoupá až k Severce, může se pokochat i pohledem na slovenskou Fatru.
„V tomto areálu byla lanovka postavená už v roce 1962. Šlo vlastně o kombinaci lanovky a vleku, protože při jízdě na ní sice člověk seděl, ale lyžemi jel po zemi,“ říká Alena Kolčárková. Což mohlo být výhodou pro lidi, kteří nemají rádi výšky.
Chata Skalka doslova vstala z popela
Po zastávce na Severce se turisté mohou vrátit zpátky na červenou značku a pokračovat k Horské chatě Skalka. Tu v roce 1928 postavil německý turistický spolek Beskidenverein.
Skalka přitom zažila i těžké časy. Už dvakrát se ocitla před zánikem. Po revoluci se totiž téměř rozpadla. A když se ji podařilo opravit, těsně před kolaudací v roce 1998 zcela vyhořela. Postavit znovu se ji podařilo díky nadšencům a zapáleným místním lidem, kteří přispěli na její obnovu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.